A koronavírus-járvány valósággal eltiporta a turizmust, a szektor globálisan 320 milliárd dollár veszteséget könyvelhet el az idei első öt hónapban. A járvány a fejlett országokat is sokkhatásként érte, a fejlődő államokban pedig súlyos vészhelyzetet teremtett – mondta videóüzenetében António Guterres, az ENSZ főtitkára.
Kiemelte, a turizmus a világgazdaságban a harmadik legnagyobb súlyú ágazat, amely 2019-ben a világkereskedelem 7 százalékáért volt felelős, idén viszont az iparág 910 milliárd és 1,2 ezermilliárd dollár közötti turisztikai exportbevételtől eshet el.
A pandémia következményeként az első öt hónapban 56 százalékkal csökkent a nemzetközi turisták száma, és ez a szám az év végéig összesen 78 százalékkal eshet vissza.
A fejlődő országok gazdasági föllendülése függ leginkább a turizmustól – Afrika exportbevételének 10 százaléka a turizmusból származott 2019-ben –, így ezeket az országokat fokozottan sújtja a jelenlegi helyzet.
A szektorban 120 millió közvetlen foglalkoztatott munkahelye került veszélybe a bezárt hotelek és törölt légi járatok miatt. A fejlődő és a fejlett országokban az idegenforgalomban tevékenykedők nagy részét a nők, a fiatalok és az informális munkavállalók teszik ki, így ezek a legérintettebb csoportok
– mondta Sandra Carvao, az ENSZ Turisztikai Világszervezetének munkatársa.
Guterres hozzátette, a turizmus, amellett, hogy több százmillió ember megélhetését biztosítja, fontos szerepet kap az emberiség közös természeti és kulturális kincseinek megőrzésében.
A világörökségi helyszínek 90 százalékát bezárták, és több helyen leállt a biodiverzitás finanszírozása. A védett területeken veszélybe került az ökoszisztéma, ráadásul beindult az orvvadászat és a területek kifosztása.
Fotó: Philippe LOPEZ / AFPEzért Guterres sürgeti a turizmus hatékony újjáépítését. Az ENSZ-főtitkár öt fókuszterületet határozott meg, amelyekre összpontosítva a biztonság és a klímavédelmi célok figyelembevételével visszatérhet a szektor. A társadalmi egyenlőtlenségek megszüntetésére fontos hangsúlyt fektetni, főleg a nők egyenrangú foglalkoztatását és gazdasági biztonságát emelte ki.
Emellett létfontosságú a kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése, amellyel elősegíthető a szektor sokszínűségének megtartása. Továbbá a fenntartható turizmus jegyében a klímavédelmi célokat szükséges szem előtt tartani, az ismét beinduló közlekedés nem járhat az üvegházhatású gázok kibocsátásának további emelkedésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.