BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Buktatók sora nehezíti az idei síszezont

Nem marad el az idei síszezon sem, bár a körülmények megváltoznak: a síterepeken különleges intézkedéseket vezetnek be, a közös esti szórakozás elmarad. Az utazási irodák kedvező lemondási feltételekkel ösztönzik az utazókat, akik a biztonságot preferálják, és a kevésbé zsúfolt síterepeket keresik.

A hét végén leesett az Alpok és a Pireneusok síterepein az első hó, sok helyütt már ezer méteren is adottak a lehetőségek a téli sportoláshoz, és egyes síterepek a tervezettnél korábban meg tudnak nyitni. A koronavírus-járvány az idei síszezon alakulására is döntő hatással lesz. Egyrészt a folyamatosan változó helyi karanténszabályok bizonytalanabbá teszik a téli utazást, másrészt az utazók preferenciái megváltoztak. Az előttünk álló szezonban rengetegen mondanak majd le kedvenc időtöltésükről, akik viszont vállalják a rizikót, azoknak a síterep kiválasztásában fontos szempont lesz a biztonság. Nem is csoda, hiszen az európai járvány egyik gócpontja épp a felkapott tiroli Ischgl síparadicsom volt. Jellemző lesz az is, hogy felértékelődnek a kisebb, eddig kevésbé keresett síterepek, ahol nincs akkora tömeg, és a távolságtartás jegyében népszerűek lesznek az önellátásra berendezett apartmanok. Az esti szórakozás és a hüttézés háttérbe szorul az idén.

A síelők többsége a bizonytalansági tényezők kiszűrését szem előtt tartva a személyes foglalás helyett inkább utazási irodához fordul. Az utazók 79 százaléka ezt tervezi, szemben az egy évvel korábbi 58 százalékkal – derül ki a Co-operative Travel utazási iroda friss felméréséből. A megváltozott helyzetben az utazási irodák szakértelme és tájékozottsága – pél­dául a karanténszabályozásokkal és lemondási feltételekkel kapcsolatban – fontos érték.

Az utazók biztonságérzetének növelésére számos utazási iroda módosította útlemondási politikáját. A Ski France, a francia síutakra spe­cia­lizálódott utazásközvetítő lehetővé teszi, hogy a síelők 24 órával a tervezett érkezésük előtt díjmentesen lemondják az utat. A lemondási protokoll szerint a szállásdíj teljes összegét az utazás előtt négy héttel be kell fizetni, viszont lemondás esetén a teljes összeget visszatérítik. A társaság különös gondot fordít arra, hogy szálláshelyein a takarítási, fertőtlenítési és szellőztetési szabályokat betartsa és betartassa, ehhez a személyzetnek továbbképzést is szervez. A szintén francia Club Med utazásközvetítő csupán 15 százalékos előleget kér, és jelzés esetén díjmentesen módosítja az utat, vagy visszafizeti a teljes foglalót, ha vendége az utazás előtt elkapná a koronavírust.

Fotó: Sean Gallup/Getty Images

Tízből négy utazó olyan síterepet választ, amelynek a környékén eleve alacsony a koronavírus-megbetegedések száma. Ilyen síterepek nagyobb számban Norvégiában és Olaszországban találhatók – derül ki az EasyJet Holidays felméréséből. A kétezer megkérdezett kevesebb mint negyede utazik külföldre síelni. A síparadicsomok mindent megtesznek a forgalomért, törekvéseik főként a síelők biztonságérzetének növelésére irányulnak. A szálláshelyek a kötelező távolságtartás garantálása miatt csupán a szobáik 70 százalékát adják ki. Más biztonsági intézkedéseket is bevezettek, például az érintés nélküli bejelentkezést, és száműzték a svédasztalos étkeztetést, ehelyett a szállodai személyzet szolgálja ki a vendégeket.

Franciaországban, Ausztriában és Svájcban az egyéb tömegközlekedési eszközökhöz hasonlóan a sífelvonókon is kötelező a maszkviselés. Tirolban a síterepek szállodáinak, hosteleinek és vendéglátóhelyeinek dolgozóit ingyen és rendszeresen tesztelik. Nem mindenhol csökkentik a kiadható szállások számát, a svájci Verbierben például csak a sífelvonókban kötelező maszkot viselni, persze a távolságtartás betartására intő jelzések sűrítésével is felhívják a figyelmet a helyes magatartásra. Az Európa legkedveltebb síterepei közé tartozó osztrák síparadicsomokban az úgynevezett „apres-ski” partik nem lesznek engedélyezve, a csúszás utáni kikapcsolódás, lazítás ezen csoportos formáit mellőzik most, s a síterepeken valóban a síelés lesz fókuszban – jelentette be a múlt héten Sebastian Kurz osztrák kancellár. Hozzátette, este 10 óra után – szigorú ellenőrzés mellett – kijárási tilalom lesz érvényben Tirol, Vorarlberg és Salzburg régiókban.

A szigorúbb intézkedések mellett továbbra is sok bizonytalansági tényező marad, ezért a vendégek nagy része az előrejelzések szerint a kevésbé zsúfolt helyeket részesíti majd előnyben, erre építenek az osztrák síterepek is. Az alsó- és felső-ausztriai régiókban készült felmérések szerint a kisebb síterepek környékén a tavalyi szezonnal összehasonlítva kedvezőbbek a foglalási adatok, hiszen a tömeg elkerülése fontos szemponttá lépett elő. A kisebb síterepek ennek megfele­lően készülnek a szezonra, azonban a síparadicsomokkal ellentétben hógaranciát a gyengébb felszereltségük miatt nem tudnak nyújtani.

Százezres kártérítésért perelnek

Jogi eljárást indítottak múlt héten az osztrák hatóságok ellen azok a síelők, akik az ausztriai Ischgl síparadicsomban koronavírussal fertőződtek meg, vagy rokonuk halt bele a fertőzésbe. Azzal érvelnek, hogy a hatóságok nem tájékoztatták őket időben és megfelelően, és nem rendelték el a település lezárását. Összesen hatezer panaszt nyújtottak be 45 országból, a felperesek fejenként százezer eurós kártérítést követelnek.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.