Bár a nyári csúcsszezon véget ért, sokan éppen az őszi, kevésbé meleg és zsúfolt hónapokra időzítik a külföldi utazást. Manapság jellemző, hogy „üres” pénztárcával, azaz minimális készpénzzel, bankkártyával indulnak a repülőtérre vagy vasútállomásra, ám aki szereti külföldön is készpénzben intézni a vásárlásait, jobb, ha vigyáz, mert akár jelentős összeg is megtakarítható a megfelelő valutaváltással.
Ugyan a budapesti belvárosban minden sarkon található egy pénzváltó, nem érdemes betérni szimplán annak alapján, hogy melyik található hozzánk a legközelebb, vagy melyik esik útba. Az interneten több, a valutaváltók árfolyamait összehasonlító oldalt találunk, a különbségek és a váltani kívánt készpénz nagysága alapján pedig eldönthetjük, mennyit ér meg nekünk egy esetleg hosszabb utazás a pénzváltóig.
A különbség akár jelentős is lehet: a „nagyvonalúbb” cégeknél 10 forint alatti a különbség a vétel és az eladás árfolyama között, a turisták körében népszerű és zsúfoltabb útvonalakon, valamint
a bankoknál akár a 30-40 forintot is elérheti, míg a repülőtereken 100 forint fölé csúszhat a különbség.
Márpedig minél nagyobb a differencia, annál biztosabb, hogy kevesebb külföldi valutát kapunk a forintunkért, ami egy családi utazás esetén akár több étkezésnyi veszteséget is okozhat.
Sokan tartják egyébként biztonságosabbnak a bankkártyás fizetést külföldön, hiszen erről visszajelzést kaphatnak a telefonjukon, elvesztésekor pedig azonnal letilthatják, míg a pénztárca ellopásakor minden készpénzt elbuknának. Emellett készpénzhez jutni külföldön nem olcsó mutatvány, és bár Magyarországon két alkalommal 150 ezer forintig ingyenes a felvétel, egy hosszabb családi nyaraláshoz ez valószínűleg nem elegendő.
Nem csupán a felvételnek, a váltásnak is díja van, 3 ezrelékes, maximum 6 ezer forintos illeték terheli a műveletet.
Éppen a biztonság az, ami olykor indokolttá teheti, hogy készpénzt bankban váltsunk vagy vegyünk fel, és ne az erre a célra létrehozott váltókban. Utazhatunk ugyanis olyan távoli országba, amelyre nem tudunk Magyarországon felkészülni pénzváltással, hanem helyben kell megoldani a szituációt – értelemszerűen nem forintot váltanánk a helyi pénznemre, hanem eurót, vagy ázsiai országokban leginkább dollárt.
Csakhogy akadnak olyan országok és területek, ahol elég gyakoriak a csalások a pénzváltóknál, azaz hamisítványt adnak át, vagy szándékosan számolnak rosszul a tranzakció létrejöttekor. Sőt, akadt olyan ázsiai ország, ahol a valutaváltók bűnbandákkal szövetkeztek: a váltók jelezték, ha valaki nagy összeget vett magához, a bűnözők pedig a nyomába eredtek. Több utazási irodánál is egy-egy egzotikus úti céllal kapcsolatban a megjegyzések, tanácsok között szerepel, hogy inkább bankban érdemes helyi készpénzhez jutni.
Természetesen előfordulhat, hogy a készpénzhez ragaszkodó utazó rosszul kalkulál Magyarországon, és nem vált eleget, sőt,
bizonyos országokban még az egyébként a bankkártyát előnyben részesítőnek is készpénzre lehet szüksége, mert arrafelé kevés helyen vagy sehol nem fizethet kártyával.
A legkönnyebb helyzetben akkor vagyunk, ha a saját otthoni bankunk anya- vagy leányvállalata megtalálható a közelben, hiszen a legtöbb hitelintézet, még ha nem is ingyen, de kedvezményes áron biztosítja a készpénzfelvételt a külföldi ATM-automatáiból – sok múlhat a magyarországi díjcsomagon is. Más bankok esetében már kevésbé kedvező a kép, ám akadnak olyan szituációk, amikor nem az a legfontosabb, hogy milyen árfolyamon és díjjal jutunk készpénzhez, hanem az, hogy biztonságos körülmények között tegyük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.