Mire a legbüszkébb a Matild Palace elmúlt két évéből?
Arra, hogy mi vagyunk Budapest legjobb szállodája! Jó, hogy a díjaknak köszönhetően ezt nemcsak én mondom, hanem mások is visszaigazolják – aki egy versenyben második, az valójában az első vesztes. Éppen ezért az a filozófiám, hogy bármit is teszel, a legjobbnak kell lenned. Fényes jövőt látok Budapesten, nagyon elégedettek vagyunk az eredményekkel.
Tehát a koronavírus okozta problémák ellenére megérte 2021 júniusában megnyitni a szállodát az UNESCO-világörökség részét képező épületben.
A Matild Palace egy jó üzlet, jó befektetés. A világjárvány miatt a megtérülési idő valóban hosszabb lesz a 2016-ban előre jelzettnél, ez nyilvánvaló, mégis nyereséges a működése.
A megnyitás óta ez volt életem leghosszabb két éve,
egyedülálló kihívást jelentett a Covid megjelenése ellenére felújítani az épületet, majd megnyitni. A palota az elmúlt százhúsz évben sohasem volt szálloda, mindig a közösség használta, nem a városba látogatók – a legnagyobb sikerünk, hogy így is kapcsolatot tudtunk teremteni a fővárosiakkal.
Hány százalék a magyar vendégek aránya a hotelben, az étteremben, a kávézóban és a bárban?
A teljes év átlagában hatvan százalék, de ez szezonról szezonra változik: ha épp kisebb a turistaforgalom, akkor főképp a helyiek látogatják az éttermünket és a bárunkat, így akár hetvenöt százalék is lehet az arányuk. Ez egy szálloda, de néha egyébként azt érzem, hogy valójában inkább egy étteremben dolgozom.
Cél a hazai vendégek számának növelése?
Igen, számunkra ez nagyon fontos, a Spago by Wolfgang Puck éttermünkben például sok a magyar törzsvendég. A helyi közösség megtapasztalhatja a világszínvonalú éttermi élményt – hiszen Wolfgang Puck az egyik legnagyobb név ezen a területen –, nem kell többé Párizsba, Londonba vagy Los Angelesbe utaznia.
Az Oscar-gála magyar séfje elmondta, mi a baj a hazai hússalHiába szeretnének több magyar alapanyagot használni, nincs elegendő belőle és a minősége sem kiegyensúlyozott – mondta a Világgazdaságnak Szántó István, a budapesti Matild Palotában működő Spago by Wolfgang Puck séfje. A Michelin Guide-ban is megtalálható étterem megújította az étlapot, ám nem az infláció miatt, hanem a változatosság kedvéért. Az Oscar-gálán is főző séf nem vágyik a nyilvánosságra, de tudja, a megjelenés is szükséges ahhoz, hogy fennmaradjon a vendéglátás porondján. |
Küzdenek a munkaerőhiánnyal?
Vannak munkatársaink Magyarország mellett Törökországból, Franciaországból, Olaszországból, közös bennük, hogy nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek, dolgoztak például Bécsben, Londonban, Miamiban, Los Angelesben is. Bár helyben szolgáltatunk, globálisan gondolkozunk, mert a világ legnagyobb szállodaüzemeltető szervezetének, a Marriott Internationalnek a része vagyunk. A nyolcezer hotel mindegyikének megvan a maga tapasztalata, és ezeket folyamatosan megosztjuk egymással.
Melyek a legfontosabb tervek a következő időszakra?
A mi iparágunkban általában öt-tízéves terveket készítenek, a miénk viszont a következő húsz évre szól. Az egyik legfontosabb, hogy a válsághelyzetben képesek legyünk rugalmas döntéseket hozni, hiszen tudjuk, hogy várnak ránk ezek a válságok, de azt nem, hogy milyenek lesznek. Ilyen lehet az éghajlatváltozás.
De szóltak-e bármelyikünknek arról, hogy a szomszédban kitör a háború?
Meglepetés volt a pandémia, az energiaválság is, és bár remélhetőleg nem jön hasonlóan súlyos helyzet, a vendéglátóipart szinte bármi érintheti.
Építenek még luxusszállodát Budapesten?
Ki tudja? Talán igen! Mindig figyeljük, mi történik a piacon, készen állunk a további befektetésekre. Megvizsgáljuk a vendéglátó üzletágunk bővítésének lehetőségeit, hiszen Wolfgangnak hatalmas tapasztalata van a catering területén. Az Egyesült Államokban például a repülőtereken is üzemeltet vendéglátóipari egységet, szóval lehet, hogy egy napon a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, Európa szívében is megjelenünk a brandjével.
Miben látja a legnagyobb potenciált?
Budapest az egyik legjobb város, ahol valaha éltem, négy éve vagyok itt, és remélem, még sokáig maradhatok.
Amikor az Egyesült Államokból életükben először érkeznek Budapestre a vendégeim, azt mondják, nem is tudták, hogy ez ilyen gyönyörű hely.
Természetesen a kormányzati szervek népszerűsítik a várost, de van még mit tenni. Én Isztambulból származom, és az a város elszívja az energiát: ha öt napot eltöltünk ott, újabb öt napra van szükség a regenerálódáshoz. Budapestben viszont erőlködés nélkül gyönyörködhetünk. Ráadásul Magyarország nem csak Budapest belvárosáról szól: Tokaj, Mád, Villány, Hévíz, Etyek, mind-mind hihetetlen település, olyanok, mint az álom, mégsem beszélünk róluk eleget.
A szomszédban dúló háború befolyásolja a mindennapokat?
Nem ez az első eset, hogy szembe kell néznem egy válsággal. Törökországban számos kihívás volt és van, gazdasági válság, infláció, terrorizmus, biztonsági és politikai kérdések. Éppen Dubajban dolgoztam a 2008-as pénzügyi válság idején, amikor néhány nap alatt minden megváltozott. Ha befektetőkkel találkozunk, sokan teszik fel a kérdést, hogy biztonságos-e a város.
A legfontosabb feladatunk, hogy biztosítsuk őket arról: Budapest rendben van.
Nincs kristálygömböm az év hátralévő részére, de sok pozitív tényezőt tudok felsorolni Budapesttel kapcsolatban, az egy szobára jutó bevétel például nagyon közel van Bécshez, ami jó jel. A város nem száz százalékban foglalt, ez szintén esélyt, motivációt jelent a jövőre nézve.
Mit kell tennie ahhoz egy luxusszállodának, hogy megtartsa vendégeit ebben a bonyolult gazdasági környezetben?
Amikor egy új projektet kezdek, nem a marketing vagy az értékesítési terv az első, hanem a látogatói élmény. Mit szeretnénk, mit éljenek át velünk a vendégeink, melyek lesznek a legemlékezetesebb pillanatok? Fontos, hogy ennek az élménynek egyedinek kell lennie a városhoz, a hely DNS-éhez igazodva. Ebben az épületben például lehetetlen figyelmen kívül hagyni a múltat, a történetét. Itt működött például a Belvárosi Kávéház és a város első liftje is. Mi vagyunk a legjobb szálloda Budapesten, de ez nem elég – miért ne lehetnénk a legjobbak Európában? És ha ezt elérjük, miért ne lehetnénk a legjobbak a világon? Számomra a legkedvesebb szálloda a párizsi Plaza Athénée. Csodálom az épület történetét, az ételeket és italokat Alain Ducasse-szal, a teraszokat. Ez a szállodaipar ikonikus helyszíne, nem kérdés. Remélem, hogy egy napon a Matild Palace is ilyen ikon lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.