A vékonyabb pénztárcájú látogatóknak érdemes lesz lassan kortyolniuk a hideg sört a szombaton rajtoló müncheni Oktoberfesten, egy korsó nedűért ugyanis várhatóan 13,75 eurót – mintegy 5300 forintot – kell majd fizetni.
A Németországban is kitartóan magas infláció az évszázados hagyományú bajorországi sörfesztivált sem kíméli, a szombaton kezdődő és október 3-ig tartó rendezvényre látogatók így kijózanító árakkal szembesülhetnek majd a sörsátrak alatt.
Ne is próbáljuk összehasonlítani a literenkénti árat a közeli diszkontokban kapható olcsó dobozos sörökkel. A különbség láttán egyesek talán még megkívánnak egy keményebb italt, hogy elnyomják pénzügyi fájdalmukat
– mondta a MarketWatchnak Holger Schmieding, a Berenberg vezető közgazdásza.
A pénzügyi szolgáltató elemzői a német árstatisztikákat tanulmányozva megállapították, hogy az Oktoberfesten csapolt sör árának emelkedése 1991 óta bőven lekörözi az éves pénzomlás mértékét is.
A tradicionálisan kőkorsóban felszolgált fesztiválsör az elmúlt bő három évtizedben évente átlagosan 3,9 százalékkal drágult, miközben az infláció üteme kétszázalékos, a boltban kapható sörök árának emelkedése pedig 1,8 százalék volt ebben az időszakban éves átlagban.
Az elmúlt egy évben azonban fordult a kocka, a Berenberg szerint a sör ára tavaly óta 4,2 százalékkal nőtt, jóval elmaradva az élelmiszerek átlagosan kilencszázalékos drágulásától. A német bérek pedig éves alapon 6,6 százalékkal voltak magasabbak az idei második negyedévben, így elképzelhető, hogy az első sokkon túljutva egyesek kissé megfizethetőbbnek találják majd a fesztiválon kínált italokat.
Tavaly egyébként olyan erősen nyitott az Oktoberfest, hogy a mentőknek már az első este percenként kellett elszállítaniuk a sörhullákat, vagyis a súlyosan ittas látogatókat a helyszínről. A sörrajongók ünnepére idén is több mint hatmillió vendéget várnak, így sörhullából feltételezhetően ezúttal is akad majd bőven, drágulás ide vagy oda.
Németországban tavaly a második világháború óta a legmagasabb, 7,9 százalékos inflációt mérték az orosz-ukrán háború következtében megugró energia- és élelmiszerárak mellett. A lakosság idén valamit visszanyert az elvesztett vásárlóerejéből, a Berenberg szerint azonban ez a pozitív fordulat nem lesz tartós.
A német bérnövekedés valószínűleg négy százalékra fog lassulni a következő Oktoberfest idejére, így a sörárak kevésbé volatilis emelkedése valószínűleg ismét meghaladja majd az inflációt és a béreket emelkedésének ütemét – figyelmeztetett Schmieding.
Az Európai Bizottság legfrissebb prognózisa szerint Németország – a nagyobb uniós gazdaságok közül egyedüliként – recesszióba süllyedhet idén, a helyi GDP 0,4 százalékkal lehet alacsonyabb az előző évinél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.