Öt kivitelező cég között dőlhet el a Rác fürdő felújítására kiírt kétlépcsős közbeszerzési pályázat, aminek első fordulója, az előminősítési szakasz a napokban zárul – tudta meg a Világgazdaság.
Nem került veszélybe a Rác fürdő felújítása, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. 2023-ban elért eredménye ugyanis lehetővé teszi a fürdő rekonstrukciójának finanszírozását saját forrásból – tájékoztatta szerkesztőségünket a cég kommunikációs osztálya.
Tavaly megközelítőleg 23 milliárd forintos árbevételt ért el a tervezett 19,7 milliárd forinthoz képest a BGYH Zrt.,
a társaság adózás utáni várható eredménye pedig 5 milliárd forint felett alakul. Ez elsősorban annak a hároméves üzleti stratégiának köszönhető, amelyet a vállalat még 2020-ban állított össze – hangsúlyozták.
A rekonstrukció költségigénye a közbeszerzési eljárás eredménye alapján látható majd pontosan, a Rác fürdő épületének műszaki állapotát a szakértők a 2010-ben elkészült felújítás értékének 40 százalékára becsülték. A várható kiadásokat eredetileg 5,5 milliárd forintra taksálták, ezt végül 4,63 milliárd forintra szorította le olcsóbb megoldásokkal kalkulálva a fürdőüzemeltető vállalat.
Az állapotfelmérés után a tervezési munkákra a Budapesti Építőművészeti Műhely Tervező Kft. kapott megbízást egy hirdetmény nélküli közbeszerzési eljárás lebonyolításával, szerzői jogára tekintettel kizárólagos jogosultsággal.
Tavaly nyáron elkészültek a fürdőépületrész rekonstrukciójának tervei, ezen alapul a kivitelezésiköltség-terv, amely a kivitelezői pályázat indításának alapja volt. A Rác fürdő rekonstrukciójáról a fővárosi közgyűlés 2023 őszén határozott, e döntés alapján indult el a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztására.
A fürdőrekonstrukció kiemelt, nagy értékű és tetemes referenciaértéket képviselő beruházás,
a kivitelezésre jelentkezőknek a szerződés teljesítésére való alkalmasságáról az ajánlatkérő dönt a pályázat első szakaszában.
A közbeszerzési eljárást követően kezdődhet meg a felújítás, a tervek szerint
a Rác fürdő várhatóan 2025 tavaszán nyit meg újra.
Párhuzamosan két pályázati kiírás futott a Rác Hotel kapcsán. Az egyik egy hosszú távra szóló bérleti konstrukcióra, a másik a hotel épületének értékesítésére vonatkozott. A soha meg sem nyitott épületért, amely 2010-re épült fel, 4 milliárd forint plusz áfát, valamint a hozzá tartozó 3,4 ezer négyzetméteres földterület használatáért évente nettó 70 millió forint bérleti díjat kért a főváros, de hiába, mert jelentkező másodszor sem akadt.
A bérleti lehetőséggel sem élt senki,
a hotelt évente egymillió euró plusz áfáért kínálták 15 plusz 5 évre.
A 2023-ban meghirdetett pályázatok a második nekifutásra is eredménytelenül zárultak. A hotel hasznosítására szóló új pályázat előkészítés alatt áll, arról nem kaptunk információt, hogy miben tér majd el az előzőektől. A fürdőfelújítási projekt azonban időközben függetlenítve lett a hotelpályázattól, ennek, illetve a BGYH eredményes működésének köszönhető, hogy nem kellett jegelni.
A Rác fürdő egyébként a Gellértet váltja majd, amelynek a felújítása körülbelül akkor kezdődik majd, amikor az előbbi megnyílik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.