A Király Gyógyfürdő jelen állapotáról és a felújítási tervekről adott szerdán tájékoztatást Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzatának polgármestere, egyben a Király Gyógyfürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. és a 3H Építésziroda.
A 100 százalékban állami tulajdonú Király Gyógyfürdővel kapcsolatban fontos tudni, hogy
A fürdő 2020 márciusa óta zárva tart, megnyitásához teljes műszaki felújítása szükséges, hogy történelmi múltjához méltó, a jogszabályi követelményeket teljesítő, a vendégek elvárásainak megfelelő módon tudjon működni – mondta el Borosné Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója.
A fürdő történelmi jelentőségét, helytörténeti és közösségépítő szerepét emelte ki Őrsi Gergely, a II. Kerületi Önkormányzat polgármestere, egyben a Király Gyógyfürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos.
Már 2019-ben készültek tervek a rekonstrukcióra, a Covid-járvány miatt azonban megszakadt a felújítási folyamat.
Az akkori nagyszabású elképzelésekhez képest most az eredeti funkciót és az építészeti örökséget szem előtt tartva alakították ki az új koncepciót. A legfőbb cél az értékőrzés, hogy a fokozottan védett épület mint helyi érték és a fürdő, az egykori fürdőkultúra megmaradjon.
A Király fürdő, mint Budapest egyik értéke,
ezért megőrzését minden érintett kiemelt feladatként kezeli – hangzott el a tájékoztatón a BGYH beszámolója szerint.
A fürdő felújításáért felelős főpolgármesteri biztos felvette a kapcsolatot a tulajdonos Magyar Állammal és a Gül Baba Alapítvánnyal is annak érdekében, hogy a felújítás ügye mellé partnereket találjanak.
Az egyeztetések elkezdődtek, valamennyi fél célja a fürdő felújítása. Reményeink szerint az egyeztetések és az összefogás eredményeként sikerül olyan konstrukciót és hozzá forrást találni, amely révén a fürdő rekonstrukciója megvalósulhat – jelentette be a főpolgármesteri biztos.
A felújításban a kihívást az jelenti, hogyan lehet hangulatában egységesíteni az eltérő korok lenyomatait, a kortárs kiegészítések hogyan illeszthetők ebbe a miliőbe.
A műemlékileg kevésbé értékes, illetve értéktelen épületrészek eltávolításával elsősorban a török fürdőrészt erősítettük mind tériségében, mind megjelenésében
– foglalta össze a tervezés fő szempontjait Gunther Zsolt, a 3H Építésziroda vezető tervezője.
A Király Gyógyfürdő története a török kortól kezdődik, 1565 óta áll ezen a helyen a fürdő, és körbenézve ma is ugyanazokat a köveket látjuk. Mai állapotában három meghatározó kor – a török, a barokk és a klasszicista – jellemzi a fürdőt, melyhez a jelenlegi épületegyüttest bővítő új funkciókat és kortárs kiegészítéseket terveztünk három funkcionális elrendezést bemutató változatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.