Szingapúr útlevele lett 2024-ben a legerősebb a világon. A helyi polgárok okmányával rekordnak számító 195 országba lehet vízum nélkül utazni.
Szingapúr 2024-et még nem a Henley Passport Index csúcsán kezdte – írta meg az Euronews. Az elmúlt hónapokban olyan nemzeteket előzött meg, mint Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, vagy Spanyolország. Ez az öt nemzet közösen foglalja el a dobogó második fokát, 192 országgal, ahova a birtokosok vízum nélkül utazhatnak.
Az elmúlt két évtizedben az utazás szabadságának elterjedését láthattuk. 2024-ben már alig lehet olyan országot találni, ahová nem lehet eljutni vízummentesen valamilyen útlevéllel
– mondta a Henley & Partners elnöke, Christian H. Kaelin. Hozzátette, hogy a Henley Passport Index csúcsa és mélye között hatalmas eltérés van. A legerősebb szingapúri útlevéllel 169-cel több országba lehet vízummentesen eljutni, mint skála másik végén tanyázó afganisztáni okmánnyal.
A Henley & Partners az indexet a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) adatai alapján állítja össze. Az itt megjelenő információk segítenek az útleveleket rangsorolni. Az IATA összesen 199 útlevelet tart számon. A Henley & Partners már 19 éve teszi közzé az útlevél rangsort, amit negyedévente frissítenek.
Az index tervezésekor a tanácsadócég azt vizsgálja, hogy az adott útlevéllel hány országot lehet vízummentesen meglátogatni.
Ahogy azt már említettük, a szingapúri útlevél jelenleg a legerősebb. Az indexben számon tartott 227 ország és desztinációból a városállam okmányával 195 úti célba lehet elutazni. A második helyen áll a Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Spanyolország ötös fogat. A dobogó harmadik fokára hét nemzet állhat fel, ezek: Ausztria, Finnország, Írország, Luxemburg, Hollandia, Dél-Korea és Svédország. Ennek a országnak az útlevelével 191 országban tehetjük tiszteletünket.
190 országban fogadják el vízummentesen a brit, a belga, a dán, az új-zélandi, a norvég és a svájci útlevelet.
A lista 2006-os indulása óta az Egyesült Arab Emírségek először került be a legjobb 10 közé, 185 elérhető országgal. A Henley & Partners vezérigazgatója, Juerg Steffen elmondta, hogy az emírségek kormánya tudatosan építi az utazási diplomáciáját, hogy képes legyen a globális üzleti élet, a befektetések és a turizmus egyik legfontosabb államává válni.
Érdekesség, hogy az Egyesült Államok csak a 8. helyen áll az index szerint, miközben 10 évvel ezelőtt még vezette a listát.
A top tíz útlevél közé az elmúlt néhány évben tudott felnőni még Kína és Ukrajna.
Természetesen a legfontosabb kérdés az, hogy a magyar útlevél mennyire teljesít jól a Henley Passport Index.
Hazánk utazási okmánya a lista 7. helyén foglal helyet, Kanadával, Csehországgal és Máltával.
A magyar útlevél 187 országba enged bejutást.
Hova nem lehet magyar útlevéllel utazni?A magyar útlevéllel a világ számos pontjára el lehet utazni, de van 39 ország, vagy desztináció, ahol szükség van a vízumra a belépéshez. Ezek azok az országok, ahol nem lehet csak úgy átlépni a határon az okmányunkkal: Afganisztán, Algéria, Ausztrália, Azerbajdzsán, Benin, Bhután, Kamerun, Közép Afrikai Köztársaság, Csád, Kongói Demokratikus Köztársaság, Kongói Köztársaság, Elefántcsontpart, Kuba, Egyenlítői-Guinea, Eritrea, Gabon, Ghána, Guinea, Guyana, India, Lesotho, Libéria, Líbia, Mali, Nauru, Niger, Nigéria, Észak-Korea, Pakisztán, Pápua Új-Guinea, Oroszország, Dél-Szudán, Szudán, Szíria, Togo, Türkmenisztán, Uganda, Vietnám, Jemen. |
Szintet léptek a kínai–magyar kapcsolatok. Kína Magyarország állampolgárainak lehetővé tette a vízummentességet. A magyarokon kívül vízum nélkül utazhat Kínába további öt európai ország lakossága.
A világon a leggyengébb útlevéllel Afganisztán rendelkezik. Az ország okmányával már csak 26 országba lehet vízum nélkül belépni. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt fél évben is veszítettet egy célállomást Afganisztán.
Szintén rendkívül gyenge okmánya van Venezuelának, ahol a gazdasági és politikai válság miatt veszítette el az értékét az útlevél. A dél-amerikai ország pár éve még a 25. helyen állt a Henley Passport Index szerint, ma viszont már csak a 42. helyre fér oda. Hasonlóan gyenge útlevele van még Jemennek, Nigériának, Szíriának és Bangladesnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.