A görög kormány hétfőn bejelentette, hogy Athén belvárosában legalább egy évre tilos lesz új engedélyeket kiadni a rövid távú bérbeadásra, miközben a meglévő lakáshotelek esetében jelentősen megemelné az adókat.
Sok más európai turisztikai célponthoz hasonlóan Görögország is igyekszik egyensúlyt teremteni az Airbnb-hez hasonló online platformok által táplált jövedelmező iparág és a lakáshiánnyal küzdő helyiek igényei között.
A lakáshiány és az emelkedő megélhetési költségek miatt a kormány ebben a hónapban bejelentette, hogy
megemeli a rövid távú bérbeadásra kivetett adót, betiltja az új engedélyek kiadását Athén belvárosában és arra ösztönözné a lakástulajdonosokat, hogy hosszú távú bérbeadásra váltsanak.
A tervet részletezve Olga Kefalogianni görög idegenforgalmi miniszter hétfőn azt mondta, hogy a rövid távú bérbeadásra vonatkozó új engedélyek kiadásának tilalmát Athén központjában egyelőre három kerületben tervezik, amit a kezdeményezés sikerétől függően akár a város egész területére bevezetnék.
Mivel sok háztulajdonos választja a rövid távú bérbeadást, az athéniaknak nehéz dolguk van, ha megfizethető kiadó házat akarnak találni, a többhavi keresés után pedig elfogadhatatlanul magas árakkal találják szembe magukat.
A kormány azt látja, hogy a bérlemények, amelyek valójában szállodák bármiféle szabályozás vagy plusz teher nélkül, túlterhelik a görög ingatlanpiacot, így fel kell lépnünk ellene
– nyilatkozta Kefalogianni a Reutersnek.
Airbnb: lenullázza Terézváros, vagy épp most nyertek a szálláskiadók?
Nulla napban készül meghatározni a VI. kerület képviselő-testülete 2026-tól a rövid távú szálláskiadásra fordítható napok számát, miután erre voksolt az ügydöntőnek kikiáltott népszavazáson véleményt nyilvánítók 54 százaléka. Airbnb-témában a VI. kerületihez hasonló döntést szorgalmaz majd Budapesten és országosan is a Fidesz budapesti elnöke, aki erre már a szavazás közben ígéretet tett. A szavazás eredményét egész másként értékelik azonban a szálláskiadók, mondván, hatalmas győzelmet arattak az airbnb-zők, a 20 százalékos részvételi arány azt jelzi, hogy nincs valós társadalmi támogatottsága a kérdésnek, és tízből legfeljebb egy polgár betiltáspárti, ami erős felhatalmazás a kormánnyal való tárgyalásra.
A meglévő lakáshotelre kivetett adó megemelése ráadásul egy kritikus bevételi forrást biztosítana a görög államnak, amelynek egyre többet kell költenie az éghajlatváltozás okozta természeti katasztrófák elhárítására és az újjáépítésre.
Görögország arra számít, hogy az idegenforgalomból származó bevételei idén elérik a 22 milliárd eurót, ami újabb rekordot jelentene. A világ egyik legnépszerűbb turisztikai célpontjaként pedig Athénnak pedig kézenfekvő, hogy a növekvő problémák mellett kiaknázza ezt.
A görög kormányt aggasztja a sétahajóval érkező nyaralók nagyszámú beáramlása a turisztikai csúcshónapokban, ezért belépődíjakat vezetnek be. Emellett a szálláshelyekre kivetett klímaválsági adót is megemeli a kabinet. Az intézkedéscsomag a turistaáradat megfékezése mellett a kialakult lakhatási válságot is kezelni kívánja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.