A kormány döntése alapján Magyarország él az Oroszországgal kötött államközi hitelszerződésben rögzített jogával, így előtörleszti a Paks II. beruházás finanszírozására eddig lehívott 78,2 millió eurót – mondta a Világgazdaságnak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Mint hangsúlyozta, a kamatmegtakarítással járó tranzakciót a magyar gazdaság jó teljesítménye és a kedvező nemzetközi pénzpiaci helyzet alapozta meg.
Töretlen a piaci bizalom Magyarország iránt, hiszen Magyarország a hitelminősítőknél befektetésre ajánlott kategóriában szerepel, az állampapírhozamok folyamatosan csökkennek, és sikeres devizakötvény-cserét is végrehajtottunk tavaly ősszel
– sorolta. Jelenleg az adósságkezelő mind a forint-, mind a devizapiacon alacsony kamat mellett tud forrást bevonni, a 10 éves forintállamkötvény átlagos hozama például 1,93 százalék volt a legutóbbi aukción. Varga Mihály emlékeztetett, hogy a 2014-ben kötött magyar–orosz államközi hitelszerződés alapján a paksi beruházás megvalósítása időszakában a kamat 3,95 százalék, így az előtörlesztéssel számottevő kamatmegtakarítást érünk el.
A 2014. évi XXIV. törvénnyel kihirdetett hitelszerződés tartalmazza, hogy a magyar félnek jogában áll bármely felvett összeg előtörlesztése névértéken és további díjak nélkül. Varga Mihály – tájékoztatása szerint – hétfőn levélben értesítette Anton Sziluanov orosz pénzügyminisztert a magyar szándékról, a szerződés értelmében a tranzakció 90 nap elteltével valósulhat meg. „Az eddig lehívott teljes összeget, 78,2 millió eurót (24,2 milliárd forintot) fizetjük vissza” – mondta. Az előtörlesztés lehetőségével Magyarország mindaddig élni fog, amíg azt a kamatkörnyezet lehetővé és célszerűvé teszi. Az orosz féllel megkötött hitelszerződés fenntartása hosszú távon szükségszerű, hiszen az biztonsági védőhálót nyújt a Paks II. projekthez, és akkor is fix feltételekkel áll rendelkezésre, ha esetleg a jelenlegi kedvező piaci finanszírozási feltételek megváltoznának – tette hozzá.
A paksi beruházás célja a hosszú évtizedekre kiszámítható, olcsó és biztonságos áramellátás a magyar lakosság és ipar számára. A nemzetgazdaság szempontjából kiemelt fejlesztés az energiaellátás biztonsága, a hazai gazdaság versenyképessége és a klímavédelem szempontjából is pozitív hatásokkal jár
– húzta alá a nemzetgazdasági miniszter.
Magyarország és Oroszország 2014 elején kötötte meg a két ország közötti, a nukleáris energia területén megvalósítandó együttműködésről szóló nemzetközi megállapodásokat. Az együttműködés központi eleme a Paksi Atomerőmű két új blokkjának (Paks II.) felépítése és üzembe helyezése. A szakmai együttműködés mellett a beruházás finanszírozásához Oroszország egy tízmilliárd eurós hitelkeretet is biztosít, amely a beruházási érték 80 százalékát fedezi. A fennmaradó 20 százalékot Magyarország más forrásból teremti elő. A paksi fejlesztést vizsgáló uniós eljárások sikeres lezárása után tavaly márciusban döntött a kormány a hitelkeret megnyitásáról, az első hitelrészlet lehívására 2017 végén került sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.