Egy átlagos méretű, 80-100 négyzetméteres épületet a mostaninál legalább 4 millió forinttal lehet majd drágábban felépíteni, ha újból a 27 százalékos áfát kell alkalmazni. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozatának elnöke, Kárpáti József a Világgazdaságnak elmondta, hogy a tagozat tagvállalatainál a teljes újlakás-piacinál jóval nagyobb, bőven 50 százalék fölött van a CSOK-os vásárlók aránya.
Az 5 százalékos áfa megszűnése az amúgy is drágulás előtt álló újlakás-piacot vágja mellbe,
amelyen 2020-tól csak a közel nulla energiaigényű épületekre adnak majd használatbevételi engedélyt. Márpedig az ilyenek építése áfakulcstól függetlenül is milliókkal kerül majd többe a mostaniaknál. Készházas árfolyamon ez azt jelenti, hogy a mostani 300 ezer forint körüli négyzetméterárak pusztán attól 350 ezerre emelkednek, hogy megújuló energiaforrásokkal – hőszivattyúval, napelemekkel és egyéb innovatív, környezetbarát megoldásokkal – kell az épületeket felszerelni. A hőszigetelés és a nyílászárók már ma is többnyire megfelelnek a majdani előírásoknak, a tudatos megrendelők igénylik is a korszerű termékek beépítését.
Már ha a pénztárcájuk engedi. Az 5 százalékos áfa kifutása épp a szerényebb anyagi lehetőségű, legfeljebb 80-90 négyzetméteres házra vágyókat ijesztette meg igazán. Ők most is kétségbeesetten keresik a mielőbbi, az 5 százalékos áfával érvényes megoldást az amúgy is telített piacon. Ám a két év alatt 300 százalékosra nőtt forgalom miatt a vállalási határidők nagyon megnyúltak – mutatott rá Kárpáti József –, „az ajtók záródnak”, 2019-es vállalási határidővel már alig-alig található szabad kivitelező.
Ma már nem is az ár, hanem az időpont a fő probléma, ami viszont újabb áremelést generál. A pénzügyminiszter is arra biztatott mindenkit, hogy használja ki a hátralévő időt. Ez történik. Ismét megélénkült az eladó telkek iránti érdeklődés, így az árak megugrottak a népszerű helyeken. Előtérbe került a készház-technológia az előregyártott elemek és a gyors helyszíni összeszerelés miatt, ráadásul a 300-350 ezer forintos négyzetméterenkénti ár is versenyképes, a fővárosi újlakás-áraknak csak a felét teszi ki.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.