Míg 2018-ban 188 bejelentés történt méhpusztulásokkal kapcsolatban, tavaly ez a szám már 112-re csökkent, idén pedig eddig „csak” 32 ilyen bejelentés érkezett az illetékes hatósághoz – válaszolta képviselői kérdésre Nagy István agrárminiszter. Amennyiben a hatóság a kivizsgálás során növényvédelmi szabálytalanságot tapasztal, az elkövető ellen eljárás indul. Egyébként – jelezte a miniszter, miután a baloldali képviselő kérdése ezirányú volt – a növényvédőszer használatával kapcsolatba hozható méhpusztulások kivizsgálására országos eljárásrend van érvényben.
Méhmérgezés gyanúja esetén a méhész köteles bejelentést tenni a Nemzetéi Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak, amely minden esetben vizsgálatot indít.
A miniszter emlékeztetett arra is, hogy az Agrárminisztérium és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) évek óta stratégiai partnerként dolgoznak együtt és az évek során számtalan a méheket óvó intézkedést léptettek életbe.
Emellett a növényvédőszerek használatára vonatkozóan hazánkat is kötik az uniós előírások. Az Európai Bizottság az imidakloprid, klotanidin és tiametoxám neonikotinoid hatóanyag használatát 2018. december 19-től kezdve tovább korlátozta, s így ezen készítmények semmilyen szabadföldi növényi kultúrában nem használhatók. Magyarország 2018 második felétől szükséghelyzeti engedélyt sem ad ki a neonikotinoidok szabadföldi felhasználására, még a méheket vonzó cukorrépa esetében sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.