Legutóbb november tájékán emelték áraikat a malmok, akkor 7-8 százalékos áremelést sikerült keresztülvinniük – mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az akkori emelést az kényszerítette ki, hogy a malmi búza tonnánként 58 ezer forint körüli árra drágult, azóta a búzaár már a 62-63 ezer forintos szintnél tart. Ezt tetézi a 8 százalékos minimálbér-emelés és a 25-30 százalékos áramár-növekedés – sorolta Lakatos Zoltán.
A liszt átadási árát körülbelül 6 százalékkal, kilónként öt forinttal emelik, amit néhány malom már ebben a hónapban meglép, a Hajdú Gabona pedig március elejétől növeli árait.
Lakatos Zoltán szerint az emelt lisztárak a teljes termékpályán hatnak majd, vagyis a pékek is feljebb srófolják az áraikat. Úgy véli, hogy az új búza malmokba érkezésééig további drágításra már nem lesz szükség.
Az ótermés drágulását az erős kereslet magyarázza: Olaszország, Ausztria és Románia sok magyar búzát vásárolt, emellett a dunai hajózás beindulásakor újabb szívóhatás éri a magyar piacot, és Németországba is sok szállítmány megy majd. Jókora terméskiesés volt Franciaországban is, az ottani exportőrök az eredetileg francia búzára tervezett szállítási kötelezettségeiket importból kénytelenek fedezni, vagyis minden a búza árának emelkedése mellett szólt ebben a szezonban.
Mint Lakatos Zoltán elmondta, cége körülbelül az ötödik legnagyobb a hazai malomipari társaságok sorában, elsősorban a minőségi igényeket elégítik ki. Szerencsére Kelet-Magyarországon, ahonnan a cég felvásárolja az alapanyagot, jó minőségű volt a tavalyi búzatermés – tette hozzá.
Tavaly 98 ezer tonna búzát őröltek, ami a hazai piac 8 százalékának megfelelő mennyiség.
Termelésük felét Romániába szállítják. Ott jobban megfizetik a minőséget, mint itthon – mondta, hozzátéve, hogy a román piac tisztulását elősegítette az ottani áfacsökkentés, amire itthon is nagy szükség lenne. A költségvetés ezt „megúszhatná” egy körülbelül kétmilliárd forintos áfabevétel-csökkenéssel, amelyet a piac tisztulása kompenzálhatna is.
A tavalyi évet az előzetes számok szerint nyolcmilliárd forintos árbevétellel és körülbelül 95 millió forintos eredménnyel zárták,
ami árbevétel-arányosan az 1,2 százalékot sem éri el, de az iparágban az alacsony nyereségráta a jellemző. Az idei évre is hasonló forgalmi és eredményszámokat terveznek, a feldolgozott búza mennyiségét pedig 96-98 ezer tonna közé várják.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.