Tavaly a mezőgazdaság kibocsátása 3,6 százalékkal magasabb lett, mint 2017-ben. A folyó termelőfelhasználás volumene 1,8 százalékkal bővült. A bruttó hozzáadott érték nőtt, a munkaerő-ráfordítás viszont csökkent – közölte KSH. A növénytermesztés kibocsátásának volumene 2,6 százalékkal nőtt. A gabonafélék kibocsátása 6,8 százalékkal lett több a 2017. évi, alacsony bázishoz képest.
A három legfontosabb gabonanövényünk közül a búza volumene 1, az árpáé 19 százalékkal csökkent. A kukorica kibocsátása ugyanakkor nagymértékben, 18 százalékkal bővült. Ehhez – mutatott rá a KSH – az előző év átlagosnál alacsonyabb terméseredménye is hozzájárult: a tengeri termelési értékének nagyarányú bővülését pedig árindexének 6,5 százalékos növekedése is eredményezte. A teljes mezőgazdasági kibocsátás volumenének változására így a kukorica volt a legnagyobb hatással.
A mezőgazdasági ágazat – szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt – kibocsátásának értéke – folyó alapáron 2 720 milliárd forint – 4,8 százalékkal nőtt 2017-hez képest. A volumen 3,6, az árak 1,2 százalékkal emelkedtek. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 5,9, folyó áron 3,2 százalékkal növekedett.
A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme („A” mutató) az Európai Unió egészében 3,1 százalékkal mérséklődött tavaly, az előző évhez képest.
A mutató értéke Szlovéniában és Franciaországban nőtt a legnagyobb mértékben, a legnagyobb arányú csökkenés Dániában és Svédországban következett be. Magyarország a 3,3 százalékos növekedéssel a 6 legjobban teljesítő ország között van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.