Idén 0,5, jövőre pedig 1 milliárd forintot különítenek el az alapellátásban egy újfajta szakmai rendszer létrehozására. Az úgynevezett kollegiális szakmai vezetői rendszer teljesen új elem az alapellátási rendszerben. A szakmai vezetők mandátuma három évre szól majd, és elsősorban a mára elsorvadt, de korábban létező háziorvosi szakfelügyelői rendszert fogja pótolni – mondta a Világgazdaságnak Selmeczi Kamill, a Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetségének (Fakoosz) elnöke. 2015-ben a parlament elfogadta az alapellátási törvényt, s ez írta elő a kollegiális háziorvosi rendszer létrejöttét – fűzte hozzá az elnök.
A rendszer elsősorban szakmailag, minőségbiztosítás tekintetében segíti majd az alapellátásban dolgozó orvosok egymás, valamint az egészségügyi irányítás közti kommunikációját. A rendszer létrehozását egyébként a háziorvosi szervezetek kezdeményezték, s végül így épült be az alapellátási törvénybe – tette hozzá a Fakoosz elnöke. A rendszer részleteiről a szakmai vezető elmondta: járásonként, megyénként és országosan egy-egy kollegiális háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi vezetőt választanak meg három évre. Egy-egy vezetőhöz körülbelül 50-55 praxis tartozhat majd. A járási vezetők a megyei vezetőket választják ki, az országos vezetőket pedig az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) által kiírt pályázattal fogják eldönteni. Az országos szakmai vezető háromhavonta egyeztet a megyei vezetőkkel, s munkájukról félévente készít jelentést az ÁEEK-nak.
Selmeczi Kamill azt reméli, hogy az ellátás minősége javulni fog, tehát ott, ahol eddig problémák voltak, a szakmai kontroll miatt jobb lesz a helyzet. A rendszer többek közt abban is segít majd, hogy a vállalkozásban dolgozó háziorvosok folyamatosan eljárhassanak továbbképzésekre, valamint könnyebb lesz megoldani a helyettesítéseket, illetve a szabadság szervezése és az ügyeleti rendszer működtetése is gördülékenyebben fog menni. Selmeczi Kamill megemlítette, hogy a rendelet még nem tartalmazza a rendszer infrastrukturális hátterét. Vagyis még nem lehet tudni, hogy a kollegiális orvosok hol végzik majd a munkájukat és milyen adminisztratív támogatást kapnak. A Fakoosz elnöke szerint valószínűleg a kormányhivatalokban vagy a járási hivatalokban kaphatnak majd helyet az új vezető orvosok, hiszen jelentéseket kell készíteni, s a működésükhöz adminisztratív háttérre is szükség van. Az új vezető orvosokat elektronikus voksolással augusztus 1. és szeptember 30. között választják majd meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.