A járvány, a korlátozások és a vásárlási szokások megváltozása immár a harmadik nagy amerikai plázaüzemeltető társaságot vitte csődbe. Vasárnap a Washington Prime Group folyamodott csődvédelemért az illetékes texasi bíróságon arra hivatkozva, hogy fizetésképtelenné vált, mivel a bérlői a megcsappant forgalmuk és más nehézségeik miatt sorra felmondták bérleti szerződésüket. Legismertebb bérlője a J. C. Penney szupermarketlánc volt, amely maga is csődöt jelentett tavaly májusban, és sorra zárta be áruházait. A cég maradékát novemberben az SVP Global és a Brookfield ingatlanbefektető társaságok vették meg 800 millió dollárért.
A Washington Prime más neves bérlői, mint a Macy’s áruházlánc vagy a Bed Bath & Beyond, hitelfelvétellel vészelték át a járványt és tartották mozgásban az üzletet.
Az Egyesült Államok közép-nyugati nagyvárosaiban száz hatalmas bevásárlóközpontot üzemeltető társaság a kihasználatlanság miatt jobbnak látta több egységét is ideiglenesen bezárni, amíg nem rendeződnek a bérlői tartozások, és nem sikerült megegyeznie a hitelezőivel az újrakezdésről. A csődvédelem 70 százalékos támogatást kapott a cég hitelezőitől.
A piacvezető Simon Property Groupról 2014-ben leválasztott és önálló működést kezdő ingatlanhasznosító társaság százmillió dollár értékű átmeneti finanszírozáshoz jutott a csődvédelem idejére a hitelezőitől, akiknek most 4 milliárd dollárral tartozik.
A tulajdonra váltható forrást a 15 milliárd dollárnyi befektetést kezelő Strategic Value Partners (SVP) Global nyújtotta.
A megállapodás értelmében a Washington Prime 950 millió dollárral karcsúsítja a mérlegét, és 325 millió dolláros részvénykibocsátással igyekszik egyenesbe kerülni.
A bérlők megtartására tett engedmények és a koronavírus-járvány együttesen 127 millió dollárt faragtak le a cég 2020-as bérleti bevételéből, amely 507 millió dollárra zsugorodott. A nettó veszteség 234 millió dollárra emelkedett. Az idei első negyedévben 20 millióval kevesebb, 127 millió bérleti bevételük keletkezett, ehhez azonban 55 milliós veszteség társult. A Washington Prime túlélési esélyeit nagyban javítja az amerikai gazdaság reméltnél is gyorsabb felpattanása, a 140 millió kétszeresen beoltott ember „kirajzása”, az üzletek újranyitása és a Biden-adminisztráció által biztosított pénzbőség, a hagyományos plázázás és a féktelen költekezés visszatérése azonban még várat magára. Ha addig kihúzza a Washington Prime, nyerő ügye van. Átszervezésre viszont mindenképp szüksége lesz, mert az e-kereskedelem, a házhoz szállítás kényelmi szolgáltatása nehezen ledolgozható hátrányba hozta.
A Washington Prime előtt tavaly novemberben a hozzá hasonló méretű, 43 éves múltra visszatekintő CBL Properties jelentett csődöt szintén a járvány hatásaira hivatkozva. Érdekesség, hogy a Charles B. Lebovitz nagybefektető monogramját viselő családi társaságot is a J. C. Penney hozta nehéz helyzetbe, igaz, neki a legendás amerikai üzlethálózat, a Sears 2018-as összeomlása adta meg a kezdő lökést a csőd felé vezető úton, és nála is feltűnik bérlőként a Macy’s. Szintén november óta van csődben a 61 éves Pennsylvania REIT, amely a plázatörténet egyik úttörőjének számít a maga 26 egységből álló hálózatával. És a csődök sora folytatódik, a Green Street piackutató szerint a pandémia miatt az év végére a különböző profilú üzletek halmazából álló amerikai bevásárlóközpontok ötöde bevégzi pályafutását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.