A szocialista és a szabad demokrata képviselők elérték, hogy zárt ülésen vitassa meg tegnap a parlament mezőgazdasági bizottsága „az EU által kilátásba helyezett pénzügyi korrekció” ügyét. Ez azt jelzi, hogy a kormány elvi értelemben nem ért egyet a brüsszeli kritikákkal, de az álláspontját teljes mértékben védeni nem tudja, ezért taktikáznia kell. Azt pedig nem szeretné, ha az unió a kidolgozott stratégiáról idő előtt értesülne a sajtóból.
Hogy pontosan miről is van szó – éppen ennek kellett volna kiderülnie a tegnapi ülésen. Mert a témában elképesztő tájékozatlanságra utaló politikai nyilatkozatok hangzottak el az utóbbi időben, amelyek egy része legalább két ügyet szándékosan össze is mosott. Az, hogy a kormány (illetve az agrártárca) nem kívánt a nyilvánosság elé állni, tálcán kínálja a lehetőséget arra, hogy az ellenzék továbbra is hangulatkeltő megállapításokat tegyen.
Pillanatnyilag annyi sejthető, hogy Brüsszel kifogásolja (és tízmilliárd forintos büntetéssel sújtaná) az uniós területalapú agrártámogatások elosztását segítő hazai fizikaiblokk-rendszert, mert e területi egységekben nem egy, hanem sokszor több száz tulajdonos van. A földek itt osztatlan közös tulajdont képeznek (nincsenek kimérve), vagyis a blokkokban pontosan nem körülhatárolt, ki mekkora területre igényli a támogatásokat. Az agrártárca ezzel párhuzamosan indított egy saját (úgynevezett retroaktív) ellenőrzési eljárást is, amely állítólag az EU-felvetésekkel csak véletlenül esett egybe. E vizsgálat mindenesetre 15-20 ezer gazdálkodónál eltérést tárt fel a tényleges földterület és a már felhasznált támogatások között.
Itt most az a kérdés, hogy a különbség rendszerhibából vagy termelői mulasztásból adódik, mert csak így lehetne eldönteni, kinek (a büdzsének vagy a jogosulatlan pénzfelvevőknek) kell-e esetleg fizetnie. De éppen ez az, amit egyelőre nem tudhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.