Szerencsétlenül időzítette a gazdasági szabadságot mérő legújabb rangsorának kiadását a Fraser Intézet. Az üzleti élet, az áru- és tőkeforgalom szabadságát, és általában véve az állami beavatkozás minimumra szorítását hirdető jelentés ugyanis éppen akkor látott napvilágot, amikor a Lehman Brothers csődje új fejezetet nyitott a tavaly óta húzódó válságban. Világszerte napirenden van a pénzügyi szektor szabályozásának szigorítása, a jelzálogpiacihoz hasonló „piramisjátékok” megelőzése.
Nem csoda, hogy egyre több szakember hangoztatja: a gazdasági liberalizmus a jólét növelése mellett jelentős kockázatokat is magával hoz. Bár a vezető párizsi lapokban felbukkanó, a liberalizmus haláláról szóló eszmefuttatásokat túlzott – a francia etatizmus hagyományaiban gyökerező – reakciónak tekinthetjük, kétségtelen, hogy a zűrzavar sok területen az állami szerepvállalás újragondolására készteti a fejlett országokat. (Hogy ez a gondolkodás milyen nemzeti és nemzetközi szintű változásokat fog eredményezni, azt persze egyelőre nem lehet megjósolni.)
Ráadásul válság nélkül sem egyértelmű a helyzet. Kérdés például, vajon tényleg a liberális gazdaságpolitika vezet-e el a jóléthez, vagy inkább fordítva: ha egy gazdaság megerősödik, akkor válik számára előnyössé a korlátozások lebontása? Mindkét megközelítést számtalan gazdaságtörténeti és -elméleti érvvel lehet alátámasztani, így legalábbis óvatosan kell bánni azokkal a receptekkel, amelyek minden ország számára minden helyzetben minden korlátozás megszüntetését javasolják.
Milan Kundera leghíresebb regényében felteszi a kérdést, vajon a könnyű vagy inkább a nehéz utat válasszuk-e, az előbbi vagy az utóbbi vezet-e el a boldogsághoz. Erre csak látszólag egyértelmű a válasz, mint ahogy a gazdaság szabadságának vagy szabályozottságának dilemmájára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.