Először is, a vízszolgáltatás jó üzlet. Természetes monopólium, stabil bevétel, tisztes nyereség. Számos önkormányzat azért döntött vagy dönt ezután mégis a privatizáció mellett, mert vagy nincs pénze a fejlesztésekre, vagy nem kívánja megfelelően magasra emelni a vízdíjat, vagy egyszerűen működési költségeit akarja fedezni belőle.
A multik nyilván élnek az adandó lehetőséggel, és igyekeznek a számukra legjobb feltételt kialkudni. A döntés azonban az önkormányzaté.
Esetünkben a Pécsi Vízmű kisebbségi részét ugyanaz a Páva Zsolt adta el 1995-ben, mint aki most visszaveszi. Ily módon nehéz másra mutogatni a rossz szerződés miatt. A kisajátítás formája is aggályos. Bár a vita már régóta húzódik a két fél között, az ilyen durva, egyoldalú lépés mindenképpen árt a jogbiztonságnak és a befektetői bizalomnak. Nem beszélve arról, hogy a város amúgy is nyakig ül az adósságban, a várható kártérítés előteremtése pedig tovább növelheti azt.
Ettől függetlenül nyomós érvek szólnak a közművek közösségi tulajdonban tartása mellett. Egyre több önkormányzat ismeri fel Magyarországon is a vízszolgáltatásban rejlő lehetőségeket. Példaként az ugyancsak fideszes vezetésű Debrecent szokták felhozni, amelynek saját tulajdonú társasága már külföldön is szolgáltat.
Nem mellesleg, amikor az alföldi város közműcége 2006 végén megkötötte a húsz évre szóló üzemeltetési szerződést Székelyudvarhellyel, ott rögtön 20 százalékkal drágult a víz a fejlesztések fedezésére.
Hogy hol végződik az üzlet és hol kezdődik a politika, azt mindenki döntse el maga.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.