BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A régió versenyképes városa

Csongrádon jelentős fejlesztések történtek az elmúlt két ciklusban. A városban az országos átlagnál jóval nagyobb a lakossági és az ipari infrastruktúra kiépítettsége. Az oktatás korszerűsítése mellett a felsőfokú képzés alapjait is sikerült megteremteni. A lakosság komfortosabb kisvárosban élhet, magasabb lett a közszolgáltatások színvonala, a vállalkozásokat korszerű ipari terület fogadja. Bedő Tamás polgármester a következő ciklus nagy feladatai közé sorolta a befektetésösztönzés erősítését a munkahelyteremtés érdekében, valamint a vízi és az aktív turizmus fejlesztését.
2010.04.08., csütörtök 05:00

- Honnan hová jutott el a város a közel két önkormányzati ciklust átölelő időszakban? Csongrád és Bács-Kiskun határán nem könnyű új pozíciókat szerezni a gazdasági élet különböző területein.

- A városban 2001 óta számos olyan nagy beruházás történt, amely garanciát jelent arra, hogy a régió versenyképes kisvárosai között maradjunk a következő évtizedben. Vannak tartalékaink, szeretnénk kihasználni komparatív előnyeinket a Dél-Alföld régió befektetői és turisztikai piacain. Nyolc év alatt sikerült a nagyvárosokéhoz hasonló infrastruktúrát kiépíteni Csongrád teljes közigazgatási területén, valamint megfelelő kapacitásokat az ipari területeinken. A szennyvízcsatorna-hálózat lefedettsége meghaladja a 95 százalékot, korszerű a szennyvíztisztító rendszerünk, kapacitását bővítjük, hogy a jövőben betelepülő új vállalkozások igényeit is ki tudjuk elégíteni. Örülök annak, hogy a városban a burkolt utak aránya 35-ről közel 100 százalékra nőtt. Bővítettük és modernizáltuk a közvilágítást. Négy éve folyamatosan épül a csapadékvíz-elvezető rendszerünk. Kétszázmillió forintból befejeződött a fő elemek elhelyezése, és a rájuk csatlakozó elvezetőrendszer kiépítésére újabb ötszázmillió forint vissza nem térítendő támogatást nyertünk. A projekt részeként megtörténik a csapadékvizet befogadó serházzugi Tisza-holtág rehabilitációja, itt is folynak már a kivitelezési munkálatok. A rendszer építésének utolsó ütemére két pályázatot nyújtottunk be a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez, a beruházás értéke további ötszázmillió forint lesz. A jelenlegi holtág-rehabilitáció keretében jóléti beruházások is megvalósulnak, hiszen a meder kotrásán túl kiépülnek az álló víz frissítéséhez szükséges kivételi művek, és megtörténik a vízpart rendezése, nagyobb lesz a szabad és a tárolható vizek felülete.

- Az önkormányzat számos olyan beruházást indított el az utóbbi években, amely egy élhető, komfortos kisváros megteremtését célozza. Melyek a városfejlesztési program prioritásai, és milyen projekteket sikerült megvalósítani?

- Csongrád évszázadok óta híres az oktatásáról. Ezért a kiemelt fejlesztési területek közé soroltuk iskoláink épületeinek és eszközeinek modernizációját, és nem utolsósorban a humánerőforrás további erősítését. Elismertek a középiskoláink, és jók vagyunk a szakképzésben is. Városunkban sok a vidékről bejáró vagy az ország távolabbi pontjairól érkező diák. Szeretnénk az oktatásban megszerzett hírnevünket erősíteni, és intézményeinkben olyan tudást nyújtani a diákoknak, amely alapját képezi a huszonegyedik századi munkaerő-piaci elvárásoknak. Öt általános iskolánk közül az egyiknek a teljes fejújítása már befejeződött, a másik folyamatban van, s további két tagintézményben jelentős szociálisblokk-korszerűsítés folyik, ezenkívül pályáztunk az egyik általános iskola energetikai rendszerének modernizációjára. Fontos számunkra a bölcsődei és az óvodai szolgáltatások korszerűsítése is, hogy eleget tegyünk a kisgyermekes családok igényeinek. Megújul a Templom utcai bölcsődénk, a beruházás kivitelezése a nyáron kezdődik. Pályázati döntésre vár az egyik óvodánk korszerűsítéséről szóló projektünk. Sikeresek a humánerőforrás- és az infrastruktúra-fejlesztéseket segítő pályázataink is, de civil- és egyéb szervezetekkel partnerségben is számos programot valósítunk meg ezen a területen. Kiemelném a kompetenciaalapú oktatás érdekében történő képzéseinket, a foglalkoztatásban pedig azokat a képzéseket, amelyek a munkaerőpiacról kiszoruló és a munkát kereső emberek érdekében történnek. Az alföldi városokhoz hasonlóan nálunk is sok az idős ember, ezért a szociális ellátórendszer fejlesztéseivel részükre is jobb feltételeket kívánunk teremteni, gondoskodni róluk, hogy kényelmes és nyugodt életet élhessenek. Büszkék vagyunk arra, hogy a városban működő minden szociális intézmény épülete megújul. Korszerűbb és modernebb lesz az egészségügyi ellátórendszerünk is. A járóbeteg-szakellátásra közel hatszázmillió forintot fordítunk, ötszázmilliós támogatás mellett. A beruházással a város elmúlt húsz évének legnagyobb egészségügyi fejlesztése valósul meg. A projekt keretében kívül és belül megújul a Dr. Szarka Ödön Egyesített Egészségügyi Intézmény, és az épületberuházásokkal párhuzamosan modern orvosi műszereket és informatikai eszközöket is beszerzünk. A városközpontban működik egy kisebb alapellátást nyújtó egészségügyi komplexum, ennek a rekonstrukciója is megtörténik, az erre benyújtott pályázatunk döntésre vár.

- Csongrád város csodálatos természeti környezetben található. Egyedülálló a történelmi belváros hangulata, hiszen műemléki épületeit ősfás ligetek veszik körül. A városközpont felújítására szintén sikeresen pályázott az önkormányzat. Hol tartanak a munkálatok?

- A városközpont rehabilitációjára közel 900 millió forintot nyertünk el, ennek keretében megújulnak műemléki épületeink. Új burkolatot kapnak a főtér közterületei, a történelmi óváros utcái, járdái. A csongrádiak büszkesége, a Szentháromság téri park rehabilitációja is megtörténik. A beruházás lehetőséget nyújt a centrumban működő önkormányzati intézmények akadálymentesítésére, rekonstrukciójára. A jövőben a lakosság minden hivatali szolgáltatást egy helyen vehet igénybe, a városháza és a közvetlen környezetében lévő városi irodaház épületeiben. Újjáépül a mozi, s az épület a filmvetítés mellett továbbra is alkalmas lesz rendezvények lebonyolítására, ezenkívül itt gyakorolhatnak az amatőr együttesek. Restauráljuk az akcióterületen található három templom külső homlokzatát és tetőszerkezetét. A Nagyboldogasszony katolikus templomot az egyházzal közösen hozzuk rendbe, szebb lesz a Szent Rókus- és a református templom. A főtéren biztonsági kamerákat is elhelyezünk. Felújítjuk a művelődési központ földszinti tereit, itt már a Kossuth téri városi galéria gyűjteménye is méltó helyre kerül. A fiatalság által ma is nagyon kedvelt hajdani ifjúsági házat is rendbe hozta az önkormányzat. Kiemelten támogatjuk a kulturális rendezvényeket. Mindent megteszünk azért, hogy nyugodt alkotómunkát biztosítsunk a városnak nemzetközi hírnevet hozó Csongrádi Alkotóház művésztelepnek és az Alföld Néptánc együttesnek. Egyre gazdagabb városunk kulturális élete, jogosan lehetünk büszkék rá. Új közvilágítást kap a város alatti gáton található kerékpárút. Örülünk annak, hogy az energiaárak robbanása idejére támogatást nyertünk alternatív energiarendszer kiépítésére. Egy szakmai befektetővel alapítottunk közös céget, ez kapta meg a támogatást a termálkút felújítására és a fogyasztási hely bővítésére. A termálfűtésnek köszönhetően jelentős mértékben csökkennek majd a saját és a megyei közintézmények energiaköltségei. Az új termálkút kettős jelentőségű, hiszen vízhozamára alapozva tudjuk a fürdőfejlesztési programunkat megvalósítani.

- A munkahelyteremtés és a befektetésösztönzés érdekében a város régóta szeretne egy felsőoktatási intézményt létrehozni. Sikerül a terveket megvalósítani?

- A Holt-Tisza és környéke rehabilitációjának köszönhetően új fejlesztési terület alakul ki a város legszebb részén, amelyen egy gépipari felsőfokú oktatási campus építését tervezzük, ahol az elméleti képzés mellett a gyakorlati oktatás feltételeit is megteremtjük. Egy olyan csarnok építése szerepel a tervek között, ahol a legkorszerűbb gép- és faipari technológiákat sajátítják el a diákok és felnőttek. Az önkormányzat a nemzetvédelmi egyetemmel és az egyik helyi képzőintézményünkkel már aláírta a campus létesítéséről szóló megállapodást. Számolunk a kecskeméti Mercedes-gyár bővülő munkaerőigényével. Meggyőződésünk, hogy a befektetők olyan városokat választanak, ahol korszerű a képzési rendszer. Csongrádon minden feltétel adott ahhoz, hogy profitáljon a válságot követő gazdasági növekedésből. Ha jól működik a képzésünk, az a már itt működő vállalkozásokat is fejlesztésekre ösztönzi. Hiszen ha van minőségi munkaerő, könnyebben döntenek termelést bővítő beruházásokról, a piacon is keresett új gyártási profilok bevezetéséről.

- Milyen arányú a munkanélküliség a városban és környékén?

- Sajnos nálunk is jelentős a növekedés. A kistérségben a válság előtti években átlagosan 900-1000 fő volt az álláskeresők száma, jelenleg már közel 1600. Számos, a munkanélküliséget kezelő vagy enyhítő programunk fut jelenleg is. Az Út a munkába projekt segítségével nálunk 300 állástalan került vissza a munka világába. A város és térsége agrárjellegéből adódóan az idénymunka is kevesebb a hazai fogyasztás visszaesése miatt. A gazdaság élénkítése érdekében szeretnénk a jelenlegi ipari parki területen túl kialakítani egy nagy befektető fogadására alkalmas, nyolc-tíz hektáros, egybefüggő új területet. Módosított rendezési tervünkben további ipari területeket jelölünk ki. Csongrád logisztikai fekvése kedvező, közel van az autópályához, ipari parkjaink – a régi és az új is – a jelenleg épülő csongrádi elkerülő út mellett helyezkednek el. Felkészültünk, hogy a válságot követő időszakban sikeres befektetésösztönzést tudjunk megvalósítani. Bízom benne, a jövőben Csongrád város lakóinak többsége talál helyben vagy a közeli városokban tartósan is munkát.

Bedő Tamás (37)

1972-ben született Szentesen, Csongrádon nevelkedett, és jelenleg is itt él.

A Debreceni Agrártudományi Egyetemen több diplomát szerzett: növénytermesztő mérnök, településüzemeltető szakmérnök, szakközgazdász és növényvédelmi szakmérnök.

2006 óta országgyűlési képviselő, az MSZP Csongrád megyei listájáról szerzett mandátumot, a mezőgazdasági bizottság tagja.

1998–2002 között önkormányzati képviselő volt.

2002 óta Csongrád város polgármestere.

A Debreceni Agrártudományi Egyetemen több diplomát szerzett: növénytermesztő mérnök, településüzemeltető szakmérnök, szakközgazdász és növényvédelmi szakmérnök.

2006 óta országgyűlési képviselő, az MSZP Csongrád megyei listájáról szerzett mandátumot, a mezőgazdasági bizottság tagja.

1998–2002 között önkormányzati képviselő volt.

2002 óta Csongrád város polgármestere. -->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.