A szerződéses partnerek (EMS) piaca így ma már évi 100 milliárd dollárra rúg, meghatározó szereplői komoly multivállalkozássá nőtték ki magukat. A megbízókénál hatékonyabb termelésre képes társaságok sem tudták azonban elkerülni a globális válság hatásait. A gyengébbek kihullottak, de még az erősek sem úszták meg kapacitás- és a hozzá kapcsolódó létszámcsökkentés nélkül.
Az, hogy milyen fejlemények zajlanak a világ szerződéses elektronikai gyártóinak a piacán, nem mindegy a magyar gazdaság szempontjából sem, hiszen a top 10 EMS-cégből öt jelen van nálunk, többen több üzemmel is, több ezer főt foglalkoztatva. A válság az itteni leányvállalatokon is nyomot hagyott, egy év alatt minimum ötezerrel csökkent az ágazat cégeinél a dolgozók száma.
A recesszió a kapacitásoknak ugyan nem használt, de legalább lelassította a bérgyártók piacán korábban tapasztalt tömeges áttelepülési hullámot a még alacsonyabb bérköltségű országokba. Az elektronikai márkák ugyanis manapság sokkal inkább arra biztatják szerződéses partnereiket, hogy üzemeiket a tényleges felvevőpiacok közelében működtessék. Szakértői vélekedés szerint Magyarországon a kedvező infrastruktúra és a képzett munkaerő miatt eleve a magasabb hozzáadott értékű gyártás települhetett meg, így az országnak ezen a területen még megadatik jó pár év, amit előnyösen használhat ki.
Így nem marad más hátra, mint a bizakodás, hogy mielőbb vége lesz a válságnak, az erre utaló jelek az év eleje óta már több bérgyártó hazai üzemében is tapasztalhatók. S akkor ismét elindulhat felfelé az iparág „szerelvénye” még ha nem is a korábbi években megszokott hegymenetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.