Nemcsak a választók, a vállalkozók is nagy reményeket fűznek az új kormányhoz. A munkaadói testületek sorra fogalmazták meg elvárásaikat az elmúlt hetekben. A legfontosabb feladatokban – a bürokrácia csökkentése, adó- és oktatási reform, a korrupció viszszaszorítása – mind egyetértettek.
Hangsúlyeltolódások azért akadtak. Néhány szervezet prezentációján például felszólalt Orbán Viktor, másokén nem. A külföldi kamarák az utóbbiak közé tartoztak. Mindez akár jelzésértékű lehet: a magyar társaságok a Fidesztől remélik, hogy helyzetbe hozza őket a multikkal szemben. Ez részben érthető. Más rendszerváltó országok nagyobb figyelmet fordítottak a nemzeti kis- és középvállalatok megerősítésére. A gazdaság duális jellege nálunk már szinte közhelyszámba megy. Az is igaz ugyanakkor, hogy a hazai vállalkozások sikeresebb része közül sok épp az állami támogatások és megrendelések miatt lett eredményes. Ez pedig nem csak a korrupciós fertőzöttség miatt egészségtelen.
Hogy a patrióta gazdaságpolitika hol fordul át a kiszolgáltatottság mérsékléséből az indokolatlan pénzosztásba, a klientúraépítésbe, nehéz megmondani. Nyilván erre is, arra is lesz példa. Mindenesetre a multikat sem kellene elhanyagolni. Mert ahogy Bienerth Gusztáv, az AmCham elnöke mondta: már régen nem az a kérdés, hogy mivel lehetne ide vonzani a külföldi befektetőket, hanem az, hogy a már itt lévőket mivel bírjuk maradásra. GCs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.