Maguk az érintettek persze nem biztos, hogy mosolyogva fogadták a poént, hiszen már hónapok óta figyelik növekvő aggodalommal a devizapiaci híreket. Pedig már mindenki megnyugodott a nagyjából 180 és 190 forint között stabilizálódó svájci frank/forint árfolyamok láttán, amikor májusban a svájci jegybank felhagyott a frank további gyengítésével, és ezzel feltartóztathatatlanul emelkedő pályára küldte a fizetőeszközt.
A drága frank nemcsak a részletek törlesztésével küzdő devizahiteleseknek fáj, de a bankoknak is.
Az árfolyamváltozás miatt megnövekvő mérlegfőösszeg, a romló hitelportfóliókra képzett céltartalékok és az intézményekre kivetett különadó mind a tőkehelyzetük romlását idézi elő. Azt persze nehéz megbecsülni, melyik árfolyamszintnél válik kritikussá a helyzet és kerülnek nehéz helyzetbe a stresszteszteken eddig jól szereplő bankjaink, de a szakemberek szerint már nem járhatunk messze ettől.
A problémára pedig megoldást kell találni. Az világosan látszik, hogy Svájcból nem jön segítség, az ottani jegybank nem gyengíti tovább piaci intervenciókkal a frankot. Az euróövezet problémáit sem tudjuk Magyarországról kezelni, így csak a forint erősítése jöhet szóba. Ehhez viszont a gazdaság sérülékenységét csökkentő és a nemzetközi befektetők bizalmát növelő lépéseket kellene tenni. A devizahitelesek egy részén segíthet még persze a Nemzeti Eszközkezelő Társaság létrehozása is: erről részletesebb információt a következő napokra ígért a kormány. Az egyre drágább svájci frankban felvett kölcsön azonban így is az országban marad, és azt nekünk kell visszafizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.