Ha az eddigi viták kapcsán – némi jóindulattal – még beszélhettünk közös célokról, a büdzsét illetően már homlokegyenest ellentmondóak a szándékok. Az uniós intézményekkel szemben a tagállamok többsége jövőre lefaragná a közös költségvetést, amelynek nagysága eddig folyamatosan emelkedett. Érvelésük érthető: ha Brüsszel őket nemzeti büdzséjük konszolidálására sarkallja, az EU kezdjen el saját magán is spórolni. Legelőször is azokon az adminisztrációs költségeken, amelyek a leglátványosabban az uniós bürokraták szembeszökően magas fizetésében tükröződnek.
A fizetések bolygatása persze tekinthető populista érvelésnek. A magánszférában többnyire az is, az EU esetében azonban nem. Az unió jövője szempontjából is meghatározók ugyanis azok a viták, hogy az integráció több-e valójában az elitek egy belterjes projektjénél. A szkeptikusok álláspontját erősíti, ha az uniós bürokraták még csak a gesztusok szintjén sem hajlandók az áldozatvállalásra, miközben az állami szférában általános trenddé vált a spórolás a béreken.
Amíg pedig az uniós polgárok egy távoli pénznyelőként tekintenek az EU-ra (főként persze a nettó befizető országokban), addig nem várható, hogy a nemzeti kormányok még több pénzt bízzanak Brüsszelre. Így aztán az sem, hogy gyors ütemben folytatódjon az a fajta gazdasági integráció, amely a fenntartható prosperitáshoz szükséges lenne. Addig csak sodródunk közösen az érdekellentétek hullámain.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.