A beszállítóknak létkérdés, hogy bekerüljenek az élelmiszer-forgalom zömét bonyolító szupermarketekbe, amelyek azonban sokszor irreális módon diktálják saját feltételeiket. Ezzel viszont jelentősen rontják az élelmiszer-ipari cégek pozícióit, így az értékesítési csatározások visszahatnak a mezőgazdasági termelésre és az élelmiszer-gazdasági foglalkoztatásra is.
Elsősorban a beszerzési ár alatti eladások és a mértéktelen másodlagos visszatérítések (például polcpénzek) okoznak időről időre feszültséget, de ami talán még nagyobb baj, hogy e jelenségek egyre növekvő importtal „kombinálódnak”. Sőt, a beszerzési ár alatti értékesítések sokszor éppen a behozott termékeknél fordulnak elő. Így tehát nemcsak – hivatalos megfogalmazásban – „élelmiszerszemét” érkezik az országba, hanem sokszor annak árszintje is két vállra fekteti a magyarországi élelmiszer-ipari versenyzőket.
A vélelmezett kereskedelmi visszaélések kapcsán sokan bírálták a hazai élelmiszer-ellenőrző hatóságok tevékenységét is, mert az utóbbi időszakban – az agrárágazati szervezetek bejelentései és a szigorodó jogszabályok ellenére – nem nagyon voltak ténylegesen felderített érdemleges esetek. Ezért az Auchant sújtó, 20,5 millió forintos tejbüntetésre most sokan felkapták a fejüket, mert bár az összeg a lánc forgalmához képest nem nagy, de a korábbi szankciókhoz viszonyítva mégis jelentős.
Az azonban már korántsem biztos, hogy a bírság a mai helyzetben visszatartó erejű lehet, mivel a soványodó pénztárcájú fogyasztókért a kereskedőknek is egyre ádázabb harcot kell vívniuk. Ha pedig az üzletláncok ezután sem válogatnak az (import)eszközökben, az élelmiszeripar további belföldi piacvesztésre lesz ítélve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.