„Mi magunk írjuk az alkotmányunkat. Nincs szükségünk szamárvezetőre (…) Jól ismerjük a kéretlen elvtársi segítség természetrajzát, és felismerjük akkor is, ha nem váll-lapos egyenruhába, hanem jól szabott öltönybe bújik.” Az első kijelentést még január 20-án tette Olli Rehnnek, az Európai Bizottság pénzügyi biztosának szóvivője, a második idézet pedig Orbán Viktor kormányfő március 15-i beszédéből származik.
A helyzet azóta sokat változott, nemcsak Brüsszelben, hanem Budapesten is.
A logikusabb engedményt a magyar kormány vállalta, amely feltételezhetően kényszerből – engedve a piacok szorításának, belátva a 300-as határ közelében szédelgő forint és az elszálló állampapír-piaci hozamok jelentette veszélyeket – végül elfogadta a szamárvezetőt, és fancsali arccal, de belecsapott a brüsszeli „öltönyösök” tenyerébe. Ha ezt néhány hónappal korábban teszi, mindannyian sokkal olcsóbban megúsztuk volna – de legalább most, szemben az év elejével, nem a szakadék széléről fújt visszavonulót.
Az első látásra kevésbé érthető, de számunkra szerencsés lépés Brüsszel nevéhez fűződik, amely mostanra „elfeledkezett” néhány feltételről, sőt, már hisz a „becsszó, hogy elfogadjuk” típusú ígéretnek. Úgy tűnik, az Európai Bizottság eddigi keménykedése csak erődemonstráció, példastatuálás volt a többi tagállam előtt – vagy ahogy Csaba László professzor megfogalmazta korábban: hazánk volt az ideális beteg.
A neheze persze még csak most jön – remélhetőleg a kabinet most még korábban felismeri a korlátokat, és nem bocsátkozik felesleges szélmalomharcokba. Magyarul: úgy védi gazdasági érdekeinket, hogy közben nem téveszti szem elől az alapcélt. Minden rosszul sikerült manőver árát ugyanis mi fizetjük meg, telefonadóval, sárgacsekk-adóval – és csak reménykedhetünk, hogy végül maradunk ennyiben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.