A hazai hitelintézetek tavaly a pénzügyi felügyelet adatai szerint csaknem 170 milliárd forintos nettó veszteséget halmoztak fel, az anyabankok pedig a jelek szerint egyre kevésbé kívánják ezt finanszírozni.
Leépítések, fiókbezárások, a romániai leánycég eladása – ilyen elemekből áll például az MKB Bank tegnap közzétett stratégiája, amelyet a bank közleménye szerint a fő tulajdonos BayernLB is támogat. Nem túl meglepő, számos hitelintézet jelentett be hasonló lépéseket az utóbbi időszakban.
A veszteséges bankok a bankadót és a végtörlesztést többnyire már a szavatolótőkéjük terhére képesek kifizetni. Az elkötelezettségüket hangsúlyozó külföldi tulajdonosok pedig a jelek szerint a szükséges tőkét még csak-csak biztosítják a leánybanknak, forrást viszont, amelyből a magyarországi cégek hitelt nyújthatnának, már nem adnak. Ezt erősítette meg a Magyar Nemzeti Bank által szintén tegnap közzétett pénzügyi stabilitási jelentés is, amely szerint a magyarországi bankszektorból gyors ütemben távoznak a külföldi források, s ennek következménye a hazai hitelezés szűkülése lehet.
Az anyabankoknak két jó okuk is van arra, hogy elvonják magyar leányaiktól a forrásokat: egyrészt ők maguk is szigorodó tőkekövetelményekkel néznek szembe, amelyeknek csak úgy tudnak megfelelni, ha leépítik a mérlegeiket. Másrészt, ha akad is egy kis forrásuk, azt elemi érdekük olyan leánybankjuknál kihelyezni, amelytől nyereséget remélhetnek. Ezen a téren a magyar bankok nem túlságosan versenyképesek, így ha hitelezni szeretnének, egyre inkább kénytelenek beérni a lakosságtól begyűjthető forrásoktól. Itt sincs azonban könnyű dolguk, hiszen a háztartások pénzére újabban az állam is nagyon pályázik az állampapír-vásárlást ösztönző programjaival. Ha viszont nem jutnak forráshoz a bankok, akkor hitel sem lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.