A sorsdöntő Orbán–Barroso-találkozóról kiadott két közlemény mindegyike külön-külön önmagának, illetve keresztbe-kasul egymásnak is ellentmond. Orbán Viktor szerint azon akadályokat kivéve, amelyek nem hárultak el, elhárultak az akadályok, Barroso pedig üdvözli a magyar erőfeszítéseket a vitás pontok elhárítására, amelyek fennmaradtak.
A cselekmény három szála pedig közben szépen összefonódik. Az IMF–EU-hitel, a kötelezettségszegési eljárások és a túlzottdeficit-eljárás már együtt sír és vigad. A tegnapi találkozó elé időzítették a második Széll Kálmán-tervet, a találkozón szóba került a hiteltárgyalások ügye, a fő kérdés pedig az volt, enged-e Magyarország bármit is azon vitatott pontokban, amelyek az Európai Bizottság szerint sértik a közösségi jogot.
Próbáljuk meg kibogozni: ha Magyarországnak lesz kedve engedni az ombudsman, a bírói és jegybanki függetlenség ügyében, akkor nem lesz akadálya a hiteltárgyalások megkezdésének, és lesz esély kimenteni az államháztartást a túlzottdeficit-eljárásból. Ha nem lesz, lesz és nem lesz.
A tét az, hogy az Európai Bizottság ezt a gordiuszi csomót ma egy éles pengelendítéssel szétvágja-e, és úgy dönt-e, beperli Magyarországot az alapszerződések többrendbeli megsértése miatt.
A jelek szerint legalább a jegybanki ügyben nem lesz vagdalkozás. Tegnap Olli Rehn pénzügyi biztos ezt írásba adta, amiből az látszik, hogy Orbán e ponton engedett vagy ígért valamit. Legalábbis ezt jelentette az Európai Jósok és Kézrátétellel Tőzsdézők Szövetsége, amire erősödött a forint.
Sajnos azonban az államcsőd veszélye nem múlik el ilyen könnyen. IMF-hitel nélkül, ezoterikus adótervekkel, hátat fordítva az EU-nak túl nagy a kockázat. Talán tegnap zárt ajtók mögött már eljutott idáig a gondolatmenetben Orbán Viktor is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.