A reményeket, amelyek szerint csak időleges megtorpanásról lehetett szó, a júniusi mutatók szertefoszlatták, az éves ütem a hatodik hónapban 1,0 százalékra csökkent. Az ipar hirtelen lelassulását egy hónapos csúszással követte az export hasonló mértékű visszaesése: míg a kivitel volumene 2011 májusában 17,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, addig júniusban már csak 0,1 százalékos volt a bővülés.A tavaszi meglepetés az idén sem maradt el: a szerény növekedést valószínűsítő konszenzusra rácáfolva az ipari termelés volumene áprilisban 3,1 százalékkal, két és fél éve nem látott mértékben csökkent éves összevetésben.
Márpedig ha a döntően exportra termelő feldolgozóipar is a fékre lép, akkor végképp nem lesz, ami húzza a magyar gazdaságot. A mezőgazdaság nem ismétli meg a tavalyi „bravúrt”, az építőipar még nem ismeri eléggé a gödör alját, a szolgáltatói szektort pedig – az ág mellett – a különadók is visszahúzzák. 2012-re egyre több üveggömb mutat visszaesést, de a 2013-as kilátások sem fényesek. A jelenleg épp a Költségvetési Tanács zöld jelzésére váró jövő évi büdzsé 1,6 százalékos GDP-keretszámát illetően – ahogyan az elemzők mondanák – erősek a lefelé mutató kockázatok.
Ráadásul utolsó reményünk, a német gazdaság is lassulni látszik. Áprilisban az ipari termelés 0,7 százalékkal csökkent év/év alapon, az ipari rendelésállomány pedig 3,8 százalékkal, és a hangulatindexek is arra utalnak, hogy Európa lokomotívja sem úgy húz, ahogy egykor húzott. Márpedig ha kevesebb Audira, Mercedesre vagy Opel-motorra lesz szükség, akkor a hazai gazdaságpolitika irányítói újabb „csillagos” házi feladatot kapnak. Ötletekben nem lesz hiány, ebben biztosak lehetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.