Az osztrák hitelintézetek ugyanis leányaikon keresztül igen nagy erőkkel képviseltetik magukat Magyarországon, úgyhogy akár gesztusértéke is lehet annak, hogy a kormányfő pont Bécsben közölte a banki különadó megszüntetésének szándékát.
Egyelőre viszont gesztusnál többről nem nagyon lehet beszélni. A jövő évtől bevezetendő tranzakciós illeték mértékéről, helyesebben annak plafonjáról ugyanis még nincs döntés, vagyis a jelenlegi állás szerint annak a szolgáltatókat terhelő mértéke sem lehet ismert. Enélkül pedig nehéz előrelépésről beszélni a korábbiakhoz képest, hiszen legfeljebb az dőlt el, hogy a pénzügyi szolgáltatók jövőre változatlanul egy jogcímen fizetik az extraterhet.
Jóval izgalmasabb kérdés, hogy mi motiválhatta a váratlan kormányfői bejelentést. Optimistán akár arra is lehet következtetni, hogy a kormány egész egyszerűen jobb belátásra tért a különadók kapcsán, és felismerte azt, hogy a hazai bankszektor nem terhelhető tovább, hiszen így nem tud nagyobb aktivitást mutatni. Magyarul: marad csak a tranzakciós illeték, és az abból várható bevételt is úgy kell „belőni”, hogy az összhangban legyen a szektor teherviselő képességével.
Ennél jóval kézenfekvőbb – és egyben valószínűbb – ok viszont , hogy a hazai döntéshozók felismerték: a banki különadót és a tranzakciós illetéket lehetetlen egyszerre letolni a bankok és a piacok torkán. Ennek megfelelően következett ez a nyilatkozat, mely alkalmas arra, hogy némiképp megnyugtassa az egyre idegesebb hitelintézeti és uniós vezetőket. A tranzakciós illeték mértékének nyitva tartásával viszont még marad mozgástér. A bankokkal egyezkedni még van bőven idő, a látszatkompromisszum pedig így már adott. Újabb kurucos megoldás sejlik fel tehát, a baj csak az, hogy éppen előrelépés nem történik vele.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.