Megjelent a Magyar közlönyben a különadó alapjának csökkentéséről szóló jogszabály-módosítás, amivel a kormány eleget tett a Magyar Bankszövetséggel még december közepén kötött megállapodáscsomag egyik pontjának. Ez mindenképpen üdvözlendő dolog. A törvénymódosítás nyilvánvaló célja, hogy élénkítse a hazai lakosság és a kis- és középvállalkozások finanszírozását oly módon, hogy a hitelezési aktivitásukat növelő bankoknál lehetővé teszi az extra teher csökkentését. Egy jogszabály viszont csak akkor jó, ha a megalkotásakor kitűzött célok meg is valósulnak általa: ennek a követelménynek viszont a most kihirdetett módosítás több szempontból is nehezen tud megfelelni.
Az első számú probléma, hogy a módosításban előírt keretrendszer meglehetősen szigorúra sikeredett. A törvény szerint ugyanis csak a közteher alapja – és nem annak mértéke – csökkenthető akkor, ha egy pénzügyi intézmény szinten tartja, illetve növeli ügyfélhitel-állományait. Ennek megfelelően az elérhető adókedvezmény több tíz milliárdos hitelállomány-növekedésnél is csak néhány százmillió forint, ami nyilvánvalóan nem húzza fel hirtelen a hazai hitelpiacot.
A másik gond, hogy maga a gazdasági környezet sem kedvez sem a lakossági, sem a kkv-hitelezés felfutásának, tehát a most beépített ösztönző egy halott piacot próbál életre kelteni. A bankok ugyanis mostanság nem bővelkednek kihelyezhető forrásokban, drágán jutnak – ha jutnak egyáltalán – pénzhez, a kockázatvállalási hajlandóságuk pedig makacsul alacsony. A kevés hitelezni akaró és tudó szereplő pedig egyáltalán nincs könnyű helyzetben, mert sem a lakosság, sem a kisvállalati szektor nem kapkod a hitelekért, hiszen okkal tart a bizonytalan környezettől.
Mindezek alapján igen visszafogott hatásokat lehet várni a most életbe lépő különadó-kedvezménytől, ami így leginkább egy, a bankoknak adott szép gesztusnak értékelhető. Ösztönzőnek viszont kicsit kevés lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.