Kevés célpont
„A kiírás összességében nem tartalmaz meglepetéseket a vitára bocsátott verzióhoz képest. A magvető alapoknál a cél vélhetően az, hogy minél több társaság részesüljön kockázati tőkében. A társaságonkénti 300 ezer euró befektetési összeg a jelentősebb eszközberuházást igénylő projektek beindításához nem elegendő, ugyanakkor a 4 magvető alapnak összesen 80–100 befektetést kell végrehajtania 2015-ig; kétséges, hogy akad-e ennyi befektetésre érdemes cég. A növekedési alapoknál úgy tűnik, hogy a Jeremie I. nyertesei is pályázhatnak, ha új alapkezelőt indítanak. Jó hír, hogy a céltársaságok árbevételiküszöb-értéke 5 milliárd forintra nőtt; ezzel bővül a Jeremie-forrással finanszírozható társaságok köre.”
Bruckner Zoltán, a Primus Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. befektetési igazgatója
Kezdő lökés
„Az elmúlt évek nagy arányú tőkekihelyezéseinek hatására ma már egyre több vállalkozás számol a kockázati tőke nyújtotta lehetőségekkel, és ezeket felhasználva próbál új, nagyobb piacok felé elindulni. Míg a Jeremie I. a működő cégekre fókuszált, a Jeremie II. az induló vállalkozásokkal is számol. A magvető alapok immár megadhatják a kezdő lökést a kezdeti fázisban lévő vállalkozásoknak, és a jó ötlet mellé kapcsolatokat, menedzsmenttudást és immár tőkét is biztosíthatnak. Az új, nagyobb alapok lehetősége elsősorban a kivásárlási tranzakciókban, a régiós expanzióban és a hazai iparági konszolidációban lesz. A Jeremie II. tehát egy újabb lehetőség a hazai kkv-szektornak a kitörésre.”
Bogár Bence, a Kitchen Budapest startup divízió vezetője
Együttműködés
„Örülök, hogy hosszas előkészületek után végül kiírták a Jeremie II-t. A végső kritériumokat egyszerre dicséri és kritizálja a piac, szerintem korai véleményezni. Ahhoz viszont, hogy 2015-ig sikeresen kihelyezzék az induló vállalkozásoknak szánt 6 milliárd forintot – ami hozzávetőleg 100 startup céget jelent –, megkerülhetetlen a befektetők és az inkubátorok hatékony együttműködése. A Kitchen Budapestnek elsődlegesen a magvető alapok izgalmasak, hiszen az inkubációs programunk egyik kiemelt célja, hogy alaposan felkészített startupokat adhassunk át számukra. A hazai startup-ökoszisztéma fejlődése érdekében pedig fontos, hogy a Jeremie II. transzparensebb működést mutasson, mint elődje”.
Nagy Péter, a Colabs Startup Center Zrt. igazgatósági tagja
Pozitív folyamat
„A második Jeremie tőkeprogramban megjelenő seed finanszírozási alprogram a hazai tőkefinanszírozási lánc teljes kiépülésének utolsó eleme. Az elmúlt egy-két évben megjelent néhány magántőkéből építkező seed finanszírozási program, de ilyen volumenű intézményesült forrás eddig nem volt elérhető. A program – annak ellenére, hogy személyes véleményem szerint jelentősen túlméretezett a hazai piac jelenlegi fejlettségi fokán – pozitív folyamatot indít az innovatív üzleti ötletek vállalkozássá formálásában, egyúttal a kockázatitőke-piac táplálásában. A hazai vállalkozási kultúra fejletlenségét ellensúlyozhatja a mai 20-as és 30-as korosztály nyitottsága a Prezi.com-hoz vagy a Ustream-hez hasonló sikercégek építésére.”
Szilágyi Tímea, a Docler Investments Kft. befektetési igazgatója
Hiánypótló
„A Jeremie II. kiírás fontos űrt próbál betölteni a hazai kockázatitőke-piacon: gyakorlatilag a semmiből megteremti a magvetőtőke-piacot, amely eddig egyfajta finanszírozási szakadékot jelentett a gyorsan növekvő vállalkozások számára. Emellett lehetőséget nyújt növekedési fázisban lévő cégek finanszírozására, amelyet az elsőkörös Jeremie-alapok csak korlátozottan képesek megtenni. Az első pályázathoz képest a feltételek több esetben is kedvezőbbé, piacibbá váltak. Emellett azonban a fennmaradt, a befektetési politikát korlátozó rendelkezések (például kivásárlás tilalma) és a rendkívül rövid befektetési periódus kedvezőtlenül hathat a felálló új alapok teljesítményére.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.