Ostoroztuk a kabinetet, amiért egy elfogadhatónak tűnő alapötletet nem gondol át megfelelően, kapkod, nem egyeztet, és ezzel hosszú távon a kelleténél jóval több fejfájást okoz magának és a makrogazdaságnak.
Az új nyugdíjazási tervekkel, úgy tűnik, a kormány megint belelép ebbe a folyóba. Azzal ugyanis nem vitatkozunk, hogy ha kiadást kell csökkenteni, akkor hosszú távú, szerkezeti változtatásra van szükség. Erre ideális terület a közszféra átalakítása, vagy kevéssé finoman: visszanyesése. És ha már állásokat kell megszüntetni, akkor nem árt, ha annak okozzuk a legkisebb fájdalmat, akinek van más választása, megélhetése az elbocsátás után, például a nyugdíj.
Eddig a dicséret. Nagy kérdés azonban, hogy a „minél kevésbé haragítsuk magunkra a választókat, és üssünk lyukat a munkanélküliségi statisztikákon” címmel összefoglalható politikusi hozzáállás mennyire üt vissza majd gazdaságilag. Nem a kiadáslefaragásra gondolunk: elfogadjuk, hogy meglesz az ígért 20 milliárd. Hanem arra, hogy a kor alapján elindított fűnyíró egyes mikroközösségekben mit okoz majd. Jó-e, ha egy középkorúakat alkalmazó, de feleslegesen nagy állami vízfej érintetlen marad, miközben egy arányában sok idős szakembert alkalmazó munkahely, település vagy egész régió nagy bajba kerül a döntéssel: a tanárok, az orvosok leépítésével. Arra pedig már gondolni sem merünk, mi lesz, ha az EU ebbe a lépésbe is beleköt, mint a bírák kényszernyugdíjazásába.
Persze nem azt állítjuk, hogy meg fog bénulni a közszféra, vagy hogy emiatt az EU-kizárás réme fenyeget, sőt megkockáztatjuk, a bejelentett döntés támogatandó. Csak közben halkan arra kérjük a kormányt, hogy a jó kiindulópontról ne a legkisebb ellenállás felé mozduljon, hanem a konfliktusokat is felvállalva ott és azokat építse le, ahol és akiket tényleg szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.