BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: 350 forintos euró kellene Magyarországnak

Az első negyedévi 8,6 százalék után április–júniusban 5,9 százalékkal csökkent a beruházások volumene éves összevetésben. Növekedés utoljára 2008-ban volt. A kormány álláspontja szerint a jelenlegi gazdaságpolitika ösztönzi a beruházási kedvet, olvasóink és a lapunk által megkérdezett szakemberek azonban nem osztják egyöntetűen ezt a véleményt.
2012.09.07., péntek 05:00

Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kiszámíthatóság
„Beruházási rátánk hosszabb ideje esik, a 2008-as válság óta tartósan zsugorodik az állóeszköz-felhalmozás volumene: kicsi az esélye, hogy gyors fordulat álljon be e téren; nem is javasolnék mesterséges élénkítést. A monetáris kondíciók lazítása sem segítene, mert a fő ok a gazdaságpolitikai bizonytalanságok mértéke, a kereslet pangása. Az Európában felgyorsuló kiszervezési folyamat viszont jó esélyeket kínál, ezért a német, osztrák, észak-olasz térségben közös üzleti és állami fellépéssel el kell érni, hogy a térségünk felé irányuló relokációból kivegyük a részünk. Itthon pedig a kormány a főbb iparági szereplőkkel kezdjen párbeszédet az üzletbarát gazdaságpolitikai keret megteremtéséről.”

Csizmadia Norbert, az NGM tervezéskoordinációért felelős államtitkára
Források
„A vállalkozások beruházási kedvét a hazai és uniós forrásokból működtetett pályázati rendszereken túl a vállalkozások működésének keretfeltételeinek alakításával is ösztönözzük. A kormány folyamatosan enyhít az adó- és adminisztrációs terheken, következetes lépéseket tesz a gazdaság kifehérítése és az egyensúlyi követelmények betartása érdekében. A szabályok átláthatóbbá tételével, az adminisztráció csökkentésével, a pályázati feltételek egyszerűsítésével a vállalkozók költségei évi több száz milliárd forinttal csökkennek. A vállalkozások az így felszabaduló forrásokat bővítésre, fejlesztésre, versenyképességük növelésére, munkahelyek megtartására és új munkahelyeket létrehozására fordíthatják.”

Tatha Ghose, a Commerzbank senior elemzője
Két út
„Két út áll Magyarország előtt. Az egyik az egységnyi munkaerőköltség csökkentése a lengyelországi szint közelébe, a másik a GDP-növekedés beindítása és gyorsítása. Az első az exportszektorban adhatna lendületet a beruházásoknak, a második a belső piacra termelő ágazatokban. Az elsővel kapcsolatban a legnagyobb probléma az erősen túlértékelt forint, mely csökkenti a magyar munkaerő versenyképességét. A helyzet az államadósság egyszeri csökkentésével lehet javítható, ami után egy 350 forint körüli euróárfolyamot kellene megcélozni. A második úton, melyre csak az első után lehet rálépni, olyan szabályozási környezetre lenne szükség, amely megkönnyíti az olcsó kelet-európai munkaerő beáramlását.”

Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója
Harmónia
„A beruházások bővülése a gazdasági szereplők egyik pozitív válasza a kedvező körülményekre. Hétköznapi analógiában hasonlít a boldogsághoz. Közös bennük, hogy erőlködéssel, stimulációval egyik sem váltható ki, legfeljebb ezek látszata, az is csupán rövid időre, aminek hamar meglesz a böjtje. Egy beruházás lehet privát, állami vagy céges. A privát és az állami a válság miatt pár évig nem tud nőni. A termelő beruházásokhoz jobb külső vagy belső kereslet kellene, egyik sincs. Kell még hozzá versenyképesség, ez elfogadható. Kellene céges/banki/kormányzati/EU-s forrás, ez szűkös, talán az unióst kivéve. Kellene még hozzá jó gazdasági közérzet. Mindez együtt, harmóniában. Még hosszú az út.”

Tolnay Tibor, az Építési vállalkozók országos szakszövetségének elnöke
Jogbiztonság
„A lakásépítés területén az ismert okok miatt remény sincs. Az építők ugyanakkor már régóta hangsúlyozzák, hogy javítani kellene az uniós források lehívásának hatékonyságát, miután az egy-két éve megkötött támogatási szerződések közül sok meghiúsult a leggyakrabban azért, mert a becsült érték azóta jelentősen módosult. A következő költségvetési ciklusban tervezett projektek előkészítéséhez pedig már most hozzá kellene fogni, hogy a tendereket késlekedés nélkül ki lehessen írni. A magánszféra beruházásainak lendületet adni ennél is nehezebb feladat. A gazdaságpolitika irányítói ezen a területen a jogbiztonság erősítése mellett ésszerű és elfogadható mértékű kedvezményekkel segíthetnének.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.