A kriptovaluták ma már nem csak kevéssé ismert, pusztán egy szűk réteg számára elérhető pénzügyi eszközök. A ma már több billió dollár értékű kriptoszféra láttán számos pénzintézet és pénzforgalmi szolgáltató tanulmányozza a kriptovaluták hatását a saját üzleti tevékenységükre, valamint a kapcsolódó termékek és szolgáltatások bevezetésének lehetőségét.
Több mint egy évtizede kezdődött a kriptopénzek története, és ez idő alatt az átlagember számára jellemzően távoliak és megfoghatatlanok maradtak. Azonban nemrégiben ez gyökeresen megváltozott. A Reuters például 2021 áprilisában arról számolt be, hogy a kriptovaluták piaci kapitalizációja meghaladta a kétbillió dollárt. Júliusban az Európai Központi Bank elindította a saját digitális valutája bevezetését vizsgáló projektet. Szeptemberben pedig az Economist már azt sugallta, hogy érdemes lehet a bitcoint bármely befektetési portfólióba felvenni.
Mi mozgatja tehát a kriptovaluták körül kialakult figyelmet? És mit jelent ez az európai pénzügyi ökoszisztéma számára? Ezeket és az ezekhez hasonló kérdéseket igyekszem most megválaszolni öt fontos, jelenleg zajló trend segítségével.
2008-as megjelenése óta a bitcoin a kriptovaluták élén áll. A kezdeti időkben valódi digitális készpénzként emlegették. Nagy volatilitása miatt azonban kevés vásárló vagy eladó gondolt arra, hogy mindennapi fizetésre használja. Ehelyett inkább instrumentumként – egyfajta digitális aranyként – honosodott meg.
Valóban, mivel véges számú bitcoin van forgalomban, gyors felértékelődése és átlátható tulajdonosi nyilvántartása miatt népszerű megtakarítási formává vált, különösen a fiatalabb generációk körében. A Visa megbízásából végzett kutatás eredményei pedig azt mutatják, hogy ezek a – nagyrészt Európában élő – fogyasztók jellemzően havonta többször is vásárolnak kriptovalutát, és a tranzakcióra a lakossági banki alkalmazásukat szeretnék használni.
A stabilcoinok (stablecoin), mint például a Centre USD Coin (USDC) vagy a Paxos USDP, olyan kriptovaluták, amelyek mögött más eszközök, általában fiat valuták állnak, és ezekhez vannak kapcsolva. Így nem rendelkeznek a többi digitális valuta volatilitásával, ugyanakkor rendelkeznek a blokkláncalapú kifizetések funkcionális előnyeivel, például a majdnem azonnali elszámolással, az alacsony feldolgozási költségekkel és a partnerkockázat kiküszöbölésével.
Emiatt a stabil kriptovaluták használata egyre nő. 2021 közepére a három legnagyobbnak az együttes piaci kapitalizációja meghaladta a 110 milliárd dollárt, és a tranzakciók volumene havonta több tízmilliárd dollárra rúg. Néhány startup még a hagyományos bankszámlák használatát is elkerüli, és inkább stabilcoinban preferálja a kockázatitőke-finanszírozást, és ezt használja a távmunkások, vállalkozók és beszállítók – különösen a tengerentúli székhelyűek – kifizetésére is. Ezért a jövőben valószínűleg minden főbb fiat valutának lesz stabilcoin megfelelője, amelyet a mindennapi üzleti és pénzügyi tranzakciókhoz használnak majd.
A blokklánc nem csak a kifizetésekről szól. A nyilvános blokkláncokat más típusú pénzügyi szolgáltatások, például megtakarítási és hitelfelvételi termékek kialakítására is használják. Mindez azt jelenti, hogy a decentralizált pénzügyeknek (DeFi) nevezett jelenség révén a pénzügyi szolgáltatások nem egy központosított vállalaton, hanem decentralizált technológián keresztül nyújthatók.
A hitelezés esetében a fogyasztó felkereshet egy DeFi-platformot, és kölcsönadhatja a pénzét kamatért cserébe, vagy kölcsönt vehet fel az általa letétbe helyezett biztosíték ellenében. A folyamat gördülékeny, valós idejű és azonnali, nincs szükség hitelképesség-ellenőrzésre. Emellett a kamatlábak 6-8 százalék körüliek lehetnek, szemben a fiat devizás megtakarítási számlák átlagosan 0,07 százalék körüli értékével (bár a szokásos szabályozási védelem nélkül).
A DeFi-tér a fejlődés korai szakaszában van, még nagyrészt kísérleti jellegű és sok kockázattal jár. A hagyományos bankokra gyakorolt zavaró hatása miatt azonban mindenképpen figyelmet érdemel.
Kezdetben a kripto egy új eszközosztály létrehozását tette lehetővé, és a bitcoin a digitális arany új típusává vált. Majd továbbfejlődött, és a meglévő valuták új formai alakját is hordozza, például az USDC az amerikai dollár alternatív formája. Most ismét előrébb lépett, és a digitális média, köztük a képek, hangok és videók új formáját adja a nem helyettesíthető tokenek (Non-Fungible Token, NFT) képében.
Egyszerűen fogalmazva: az NFT-k blokkláncon tárolt tokenek. Mivel egyediek és nem helyettesíthetők, a művészeti gyűjtemények digitális változataként vonzzák az érdeklődőket és a befektetőket. Ez azt jelenti, hogy ugyanúgy lehet velük kereskedni, mint más típusú kriptoeszközökkel. Most már tetemes piacuk is van: egy nemrégiben megjelent cikk szerint az NFT-k teljes értékesítési volumene – csak 2021 első felét vizsgálva – elérte a 2,5 milliárd dollárt.
A kriptovalutákban rejlő lehetőségek iránt feltámadt érdeklődés miatt a világ számos központi bankja elkezdte aktívan vizsgálni a saját digitális valutájának a kibocsátási lehetőségeit. A stabilcoinokhoz hasonlóan ezek a központi banki digitális valuták (Central Bank Digital Currency, CBDC) közvetlenül fiat valutákhoz kötődnének, és a blokklánc funkcionális előnyeit kínálnák.
A lendület pedig egyre nő. A Kínai Népi Bank például – öt kereskedelmi bankkal együttműködve – négy városban indít kísérleti projektet, míg az Európai Központi Bank megkezdte a digitális euró projektjének vizsgálati szakaszát. Eközben hasonló rendszerek néhány feltörekvő gazdaság berkein belül, például a Bahamákon, már élesben is működnek.
A közelmúlt fejleményei alapján egyértelmű, hogy a kriptovaluták megérkeztek Európába, és az is, hogy itt is fognak maradni. A pénzintézetek és a fintechek számára ez új lehetőségeket hoz a felmerülő ügyféligények kielégítésére és friss bevételi források létrehozására. Első lépésként át kell gondolnunk, mi szükséges az interakcióhoz a kriptovilággal. Ez magában foglalja a digitális eszközök letétbe helyezéséhez, a digitális pénztárcák működtetéséhez, valamint a kriptovaluták nyilvános blokklánchálózatokon keresztüli, biztonságos és megfelelően biztosított átutalásához szükséges képességeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.