A cég ismerete nélkül a Graboplast árfolyamgörbéjére tekintve inkább gondolhatnánk arra, hogy egy internetes vagy biotechnológiai társaság grafikonját látjuk, s nem egy tipikusan hagyományos gazdaságban működő szereplő árfolyammozgását. A jogelődökkel együtt közel évszázados múltra visszatekintő társaság jelentős átszervezés után, 1994 júliusában jelent meg a tőzsdén. A cégnek akkor már széles termékstruktúrája volt a belsőépítészeti piac megannyi területén.
A térségbeli rendszerváltó országokban kialakult építőipari konjunktúrát remekül ki tudta használni a hagyományosan jó piaci kapcsolatokkal bíró Graboplast. A rekordnak számító 1997-es évben 18,59 milliárd forintos árbevételt ért el - ebből 5,94 milliárddal részesedett a kelet-európai export -, adózott eredménye 2,49 milliárdra rúgott.
A tőkepiac természetesen honorálta a sikert. Az 1030-on forgalomba hozott részvény árfolyama 1997 nyarán 13 500 forint is volt, és a papír a kisbefektetők egyik kedvencévé vált. A társaság 1995 és 1997 között évente tudott kitűnő kondíciókkal tőkét emelni. Ezek sorrendben 1,2 milliárd, 2,7 milliárd és 10,2 milliárd forintos friss pénzt jelentettek.
A forrásokat jól használta fel a társaság, hiszen vettek szőnyeggyárat, textilüzemet és egyes térségekben rendkívül komoly gazdasági tényezővé vált. Így Kesztölcön tapétát, Kecskeméten parkettát, Tatabányán pedig PVC-padlót gyártó üzemet vettek vagy építettek.
A regionális terjeszkedés viszont kudarcként értékelhető. Egy kisebb romániai tapétagyártó mellett a Graboplast 1997 végén néhány hónapos szlovéniai kalandba kezdett. A Juteks padlógyárban szerzett 25 százalékos érdekeltségétől gyorsan megvált, a hivatalos indoklás szerint azért, mert az ország politikája nem támogatta a külföldi befektetéseket.
A Graboplast neve egybeforrt Jancsó Péter elnök-vezérigazgató személyével. A cégvezető igen határozott stílusa és kitűnő - politikai vonatkozásoktól sem mentes - kapcsolatrendszere révén összességében sikert sikerre halmozott a társaság. Ebben a kezdetektől fogva kialakult menedzsergárda segítette. A vezetőkből alakult Menedzser Inveszt (MI) Kft. az 1995. júliusi tőkeemelés során vette meg a C sorozatú speciális szavazatelsőbbségi jogokat biztosító egy darab részvényt. Ez vétójogot biztosított a 75 százalékos közgyűlési jóváhagyást igénylő döntéseknél. Az MI egyébként maga is 11,4 százalékos részvényes volt, emellett az alapszabály 20 százalékban korlátozta az egy tulajdonos által gyakorolható szavazati jogot. A struktúra egyértelműen a menedzsment uralmát jelentette a társaság felett. Már csak azért is, mert az utóbbi években a Grabónál példátlanul magas - 20-26 százalék között változó - arányt tett ki a részvénykönyvben nem regisztrált, így jogaival élni sem tudó részvényesek aránya.
A cégirányítási filozófia sajátos változását első ízben a 10 százalékos Rába-részvényvásárlás jelentette. Az 1997 végén végrehajtott 2,15 milliárd forintos invesztíciót a megfelelő belépési ár miatt pénzügyi befektetésnek szánta a társaság azzal, hogy kedvező ajánlat esetén azt értékesíti. Ilyen ajánlat azóta sem érkezett, így mindössze egy 300 ezer darabos pakett eladására került sor. A Graboplast napjainkban is 8,24 százalékos tulajdonos a gépipari reprezentánsban.
A cég megítélésben az 1998-as esztendő hozott drámai fordulatot. Az orosz piac befagyása miatt a társaság elvesztette árbevételének közel negyedét, és 400 millió forintnyi céltartalékot kellett képeznie kinnlevőségei után. A bajt csak tetézték a felgyorsuló és óriási méreteket öltő pénzügyi manőverek, melyeknél a "szövevényes" jelző alkalmazása messze nem jellemzi a valóságot.
A kritikus év tavaszán kapcsolódott be a Graboplast a LaSalle Értékpapír Rt. által kidolgozott konstrukcióba, amely bizományosi és opciós szerződésekből álló rendszer volt. Itt a finanszírozók a kamattartalomhoz hasonló hozamot realizálhattak, míg a másik oldalon álló spekulánsok - nagy tőkeáttétellel - hatalmas haszonra tehettek szert az árfolyamok megfelelő elmozdulása esetén.
A LaSalle konstrukciója 1998 szeptemberében összeomlott, a Graboplast későbbi bejelentése szerint 2,03 milliárd forintnyi értékpapírjukat transzferálták különböző társaságokhoz. Még színesebbé teszi a képet, hogy a LaSalle ügyfele volt az MI is, bár azt a cégnél mindig tagadták, hogy a menedzsment a Graboplasttal ellentétes pozíciókat vett volna fel. A kibocsátó beperelte a LaSalle-t, az OTP Optima Alapot és a Budapest Alapkezelő két konstrukcióját (Budapest Növekedési, Cívis '95).
Később a LaSalle pert nyert a két Budapest-alap ellen, így egyezséget kötött a Graboplasttal. Ebből 800 millió forintot kapott vissza a társaság, de tovább folytatta a Budapest Növekedési elleni perét. Ezt másodfokon megnyerve - járulékokkal együtt - újabb 300 millióhoz jutott. Az 1999-es tőzsdei év csak a végén tartogatott meglepetéseket, hiszen az árfolyam 50 százalékkal nőtt, és két hónap alatt szinte a teljes alaptőkének megfelelő részvénymennyiség gazdát cserélt. Közben erőteljesen folyt a Graboplast stratégiájának átalakítása, amelyet Jancsó Péter a "félfordulat Nyugatra" szlogennel jellemzett. Ez a folyamat napjainkban is tart. A Grabo egyre komolyabb versenyhelyzetbe kerül a magyar piacon, ahol elsősorban a tapétaüzletágban kényszerült kíméletlen árversenybe. A nyugati piacokon viszont számottevő a térnyerés, és a volt szocialista országokban is újra pozíciókat szereznek. Utóbbi tevékenységet azonban már megfelelő óvatosság jellemzi. Az alaptevékenységeknél megtörtént az évek óta esedékes racionalizálás. A Grabo internetalapú B2B rendszert működtet a nagykereskedelmi cégek és az áruházláncok ellátására, míg a kiskereskedelemmel felhagyott. Ennek megfelelően az üzemi eredmény lassú, de kedvező változáson megy keresztül.
A Graboplastnál évek óta rendszeresen láttak napvilágot pletykák a cég felvásárlásáról. Ez azonban csak a menedzsmenttel egyeztetett, barátságos formában volt kivitelezhető. A megfelelő "kérő" kilétére - a Wallis Rt. - az idén januárban derült fény. A Wallis megvásárolta az MI aranyrészvényét, megszüntette a felvásárlási korlátozásokat, majd egyik érdekeltsége nyilvános vételi ajánlatot tett a cég részvényeire 1800 forintos árfolyamon.
Ez volt az első tranzakció, amelyet az új befolyásszerzési szabályok szerint hajtottak végre, s a feltételek teljesülésével a felvásárló ABC Rt. kiszorította a kisebbséget, így a Graboplast egyszemélyes tulajdonosává vált. Inkább a sors pikantériájának tekinthetjük, hogy - önhibáján kívül - a cég tőzsdei kivezetése sem volt problémamentes, hiszen a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) szabályzata nem tudta kezelni a törvénymódosítással előállt helyzetet. A Wallis azért döntött a kivezetés mellett, mert álláspontja szerint a tőzsde alulértékelte a Graboplastot, így stratégiai célok megvalósítása zártkörű formában könnyebben megvalósítható. Természetesen azt nem zárták ki, hogy újra megjelennek a börzén.
Megkockáztatható azonban, hogy mostani távozását kevesen sajnálták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.