Magyarország esetében a leglátványosabban a politikai stabilitási mutató romlott az elmúlt években. 2003-ban hazánk még több mint 80 pontot kapott a Világbank százas skáláján, ez azt jelentette, hogy az ország ezen a területen a listán szereplők több mint 80 százalékát előzte meg. 2006-ra a magyar teljesítmény a 70 százalékos szint alá süllyedt. A politikai stabilitási mutató a Világbank értelmezésében az azzal kapcsolatos vélekedéseket próbálja számszerűsíteni, hogy a kormány milyen eséllyel gyengülhet vagy bukhat meg alkotmányellenes vagy erőszakos akciók miatt.
A kormányzati hatékonyság 2002 óta folyamatosan romlik hazánkban – derül ki a felmérésből, amely szerint ez a mutató öt év alatt a 80 százalék fölötti szintről 70 közelébe esett. A hatékonyság itt a közszolgáltatások és a közigazgatás minőségére, utóbbinak a politikai nyomásoktól való függetlenségére, a különféle politikák kidolgozásának és végrehajtásának minőségére, valamint az azokhoz fűződő kormányzati elkötelezettség hitelességére utal.
A kormányzat elszámoltathatósága – amely a kormány megválasztásában való részvételi lehetőség mellett kiterjed a gyülekezési és a szólásszabadságra, valamint a média szabadságára is – a 2003-as 90 százalékról visszaesett 2006-ra, ám meghaladja a 85 százalékot. A nemcsak a kenőpénzekkel, hanem az államnak az elit és a magánérdekek általi „foglyul ejtésével” jellemzett korrupció kordában tartásának mutatója 2006-ban 70 százalékon állt, ez a tízéves időszak mélypontja. Az aktuális – valamivel 70 százalék fölötti – állapot a törvények uralmát értékelő kategóriában is rosszabb, mint 1996-ban. Ez utóbbi adat a szerződések betartatásának, illetve a rendőrség és a bíróságok munkájának minőségét, valamint a bűncselekmények és az erőszak valószínűségét számszerűsíti.
Egyetlen területen mutatható ki Magyarországon javulás az elmúlt pár év trendjében és a tízéves időszak egészében egyaránt: a magánszféra fejlődését meghatározó szabályozások minősége 85 százalék körül áll, igaz, az 1998-as – 90 százalékot közelítő – csúcstól még ez is elmarad.
A Világbank felhívja a figyelmet: az életminőség jobbá válása a kormányzás javulásának az eredménye, és nem fordítva.
A Világbank felhívja a figyelmet: az életminőség jobbá válása a kormányzás javulásának az eredménye, és nem fordítva. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.