Súlyosbítja a helyzetet, hogy a kormány által folytatott takarékossági kurzus most éppen pro-ciklikus hatást fejt ki, mert a közkiadások visszafogásával kikényszeríti a leépítéseket a közszférában, amivel fokozza a munkanélküliséget, és mélyíti a válságot.
Statisztikai adatok szerint ténylegesen visszájára fordult a munkanélküliség 2006 tavasza óta megfigyelt csökkenése: az állástalanok aránya áprilisban 5,3 százalékra kúszott, az egy hónappal korábban kimutatott 5,2 százalékról. A City közgazdászai arra figyelmeztetnek, hogy a leépítések folyamata még csak most kezdődik, mert a növekedés elmarad a hosszabb távú irányzatok által indokolttól, ráadásul romlik az üzleti bizakodás, ami törékennyé teszi a gazdaságot, mindezt pedig elkerülhetetlenül megsínyli a munkaerőpiac.
A gazdaság lendületvesztésének hatása elérte a különlegesen dinamikus területnek tartott pénzügyi-szolgáltatói ágazatot: Londonban a City cégei az idei első negyedévben mintegy 20 ezer alkalmazottat küldtek el, és a következő két év során további tízezrek elbocsátására számítanak. Az utóbbi évtizedek során amúgy is megtizedelt brit feldolgozóipar tovább hanyatlott, az idei első három hónapban 11 ezres létszámleépítést voltak kénytelenek végrehajtani a szektorban tevékenykedő vállalatok, a március végével lezárt 10 hónapos időszakban pedig összesen 52 ezer főt küldtek el.
A közigazgatásban és a közszférában 20 ezer embert bocsátottak el a január-március közötti időszakban. A növekvő munkanélküliség olyan félelmeket támaszt, hogy a gazdaság lefelé menő spirálba kerül, amelyből nem jut ki. A Bank of England olyan veszélyekkel is szembesülni kényszerül, hogy elszabadulnak a bérkövetelések és –emelések, emiatt éppen recessziós időben kényszerül kamatemelésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.