BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

László Csaba: "Balek, aki ma adót fizet"

A béreket terhelő elvonások csökkentése nem minden esetben jár költségvetési bérkieséssel, de a fogyasztási és vagyonadót emelni is lehet. Csakhogy mindennek nincsen politikai realitása – mondta László Csaba a Magyar Narancsnak.

A volt pénzügyminiszter szerint a hosszú távú gazdasági növekedés szempontjából a versenyképességben van a legnagyobb hátrányunk. A helyzet javításának az adórendszer átalakítása csak az egyik eleme, de szinte az egyetlen terület, ahol akár másfél év alatt is látványos eredményt lehet elérni. A KPMG adótanácsadó partnereként is ismert szakember úgy véli, az adóterhelést legalább a GDP három százalékával kellene csökkenteni egy általa korábban a Figyelőben kifejtett rendszer alapján.

Szerinte az, aki ma becsületesen befizeti az adót, az balek, mert a többiek helyett teszi. A volt pénzügyminiszter az adóhatóság jogosítványainak kibővítése mellett érvelve korábban azt is kijelentette: anakronisztikusak az adatvédelmi jogszabályok, mert segítségükkel ki lehet bújni az adófizetés alól. László Csaba úgy véli, az APEH hathatósabb fellépése előremozdíthatja a gazdaság kifehéredését, inflációs nyomást is jelent, tehát jobban járunk, ha ez adócsökkentéssel párosul. „Annak a fodrásznak, aki három év múlva minden ügyfelének ad számlát, és nem zsebbe fizeti a beosztottjait, akár 50-60 százalékkal magasabb áron kellene dolgoznia. Ezzel a kérdéssel érdemes komolyan foglalkoznia a monetáris politikának.”

László Csaba szerint a szociálpolitikától meg kellene szabadítani az adórendszert, azt külön, rászorultsági alapon kellene működtetni. A volt pénzügyminiszter szerint az egykulcsos adó negatív hatásait járulékcsökkentéssel, fokozottsággal és állami rásegítéssel megfelelően lehetne csökkenteni. Szerinte a változtatások komoly gátja, hogy lassan politikailag lehetetlené válik bármihez is hozzányúlni. Pedig sokszor teljesen egyértelmű a helyzet, mondjuk a 3200 önkormányzat esetében. És nem a képviselői tiszteletdíjak jelentik a nagy tételt, hanem például az, hogy ennyi önkormányzattól kapunk drága és rossz minőségű szolgáltatás.

László Csaba a lapnak úgy nyilatkozott, nagy szimpátiával nézi a fiatal közgazdászok és társadalomtudósok kezdeményezéseit is, de ha a Pénzügyminisztérium és a többi kormányzati műhely felhatalmazást kapna, akkor négy-öt hasonló koncepciót le tudnának tenni. „De én az egész politikai elit elszántságát nem érzem” – tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.