Mit szólnak az önkormányzati vezetők, hogy már a kinevezése előtt világossá tette, a konvergenciaprogram miatt ön sem tud több pénzt adni a településeknek, megyéknek?
Azok – s ők vannak jelentős többségben –, akik ismerik a költségvetés helyzetét, az önkormányzati támogatási rendszer lehetőségeit, reálisan nem számítottak arra, hogy nőhet a támogatás. Így nem érte őket váratlanul.
Ám az önkormányzatok eladósodottsága miatt mégis mielőbbi intézkedésre van szükség.
Jelenleg az önkormányzatok hitelállománya meghaladja a 800 milliárd forintot. Ebből 490 milliárd a rövid és hosszú lejáratú hitel, amelynek az emelkedése érdekesen alakult az elmúlt három évben: míg 2005-ben 25, 2006-ban 37, tavaly már csak 6 százalékos volt. A múlt évi jelentős mérséklődésnek több oka van. Az önkormányzatok mozgósították belső tartalékaikat, illetve elérték a jogszabályokban megállapított hitelfelvételi plafont. Továbbá kötvényt bocsátottak ki, s ebből finanszírozták azokat a fejlesztéseiket – olykor sajnos a működésüket is –, amelyekre korábban hitelből jutott pénz. Míg 2006 végén a kötvényből származó forrás 27 milliárdnyi volt, az elmúlt év végén meghaladta a 200 milliárdot, 2008 első öt hónapjában pedig további 100 milliárddal nőtt. A kötvénykibocsátás azonban nem minden településtípusra jellemző. Az önkormányzatok mindössze hat százaléka – főleg megyék, megyei jogú városok és kisvárosok – élt ezzel a lehetőséggel. Az ebből származó pénz háromnegyedét tartalékba helyezték. Mégis veszélyes ez a helyzet, mert költekezésre csábít, terített asztal mellett ugyanis kegyetlenül nehéz fogyókúrázni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.