BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fellendültek a balatoni szállodák - De mi van a többivel?

Az év első hat hónapjában a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 54,3 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 2,2 százalékkal nőtt, miközben a vendégéjszakák száma összességében az egy évvel korábbi szinten maradt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

Az idén év első öt hónapjában a szállodák 53 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 6 százalékkal, a vendégéjszakák száma 1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest.

Tavaly az első felében a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák az előző év azonos időszakához hasonlóan, átlagosan 54,2 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 3,5 százalékkal nőtt.

Az idén január-júniusban egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára - Gross ARR - 17.900 forint, 70 euró volt. Ez a mutató a budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas, 36.900 forint, azaz 145 euró volt.

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel - REVPAR - átlagosan napi bruttó 9.700 forintot tett ki. A legmagasabb összeget, 23.800 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról, 4.200 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel (Gross room revenue) folyó áron összességében 2,2 százalékkal nőtt. Ennél számottevően nagyobb emelkedést a Balaton partján működő szállodák regisztráltak, jelentős csökkenés a kelet- és a nyugat-magyarországi háromcsillagos egységekben volt. Az idén január-júniusban a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma nem változott az előző év azonos időszakában mérthez képest.

A Balaton melletti háromcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának növekedése jellemezte.

A többi szállodában általában csökkent vagy stagnált a vendégéjszakák száma.


A megfigyelt időszakban a budapesti szállodákban minden kategóriában átlagosan 57 százalék fölötti volt a szobakihasználtság, a vidéki hotelekben 43-55 százalékot mértek. Júniusban a Balaton melletti négy- és ötcsillagos szállodák kivételével minden kategóriában alacsonyabb volt a foglaltság, mint májusban.

A KSH közlése szerint az év első három hónapját a gyenge, június hónapot az erős forint jellemezte, az euró árfolyama 236 és 266 forint között mozgott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.