BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kicsi az esély az adórendszer átalakítására

Török Ádám akadémikus, a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal tagja szerint több tényező szinte teljesen ellehetetleníti az adórendszerrel kapcsolatos komolyabb átlakítások megkezdését.

Török Ádám szerint jobbára csak az általánosságok szintjén alakult ki egyetértés a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal tagjai között az elmúlt másfél évben. A 2007 elején megtervezett új adóstratégiák különböző műhelyekben születtek és többnyire egymással ellentétes megoldásokat tartalmaztak. Bár az elképzelések mindegyik elmozdulást jelentett volna a tehetetlenségből, végül mindegyik a fiókban végezte.

Az MTA rendes tagja a Figyelő ben olvasható elemzésében leszögezi: még az első látásra rokonszenvesnek tűnő javaslatok sem mindig használhatóak a magyar gazdasági viszonyok között. Igaz ez például az ingatlanadóra is, amely fejlett és jól működő adórendszerű országokban a vagyonadó egyik fontos formája. Az ingatlanadó hazai bevezetése ellen Magyarország tekintetében több ellenérv is szól. Az egyik, hogy a hazai lakóingatlan-állomány felmérése rendkívül költséges lenne. Emellett a tulajdonosok jövedelem-viszonyai és lakásaik értéke gyakran ellentmondásban állnak egymással, hiszen a tanácsi bérlakásokat a kilencvenes években jutányos áron vásárolták meg a ma kisnyugdíjból élő idős emberek. Emiatt a rendszerbe jelentős szociális kivételeket kéne építeni. Fontos tényező az is, hogy a tisztességesen adózók számára méltánytalan a megszerzett vagyon adóztatása.

Török Ádám leszögezi: 2008 nyarán igen kicsi az esély az adórendszerrel kapcsolatos megegyezésre, mivel a szakértők körében egyetlen elem sorsát illetően sincs konszenzus. A megállapodást a közgazdász szerint három tényező késlelteti. A nemzetközi gazdasági szervezetek nem támogatnak semmilyen adócsökkentést, amíg az veszélyeztetheti a konvergenciaprogramot. Bár a vállalkozók körében népszerű az adó- és járulékcsökkentés ötlete, a szakemberek egy része ennek kapcsán a jóléti rendszer ellehetetlenülésétől tart. Ezek a közgazdászok azzal érvelnek, hogy a nagy termelékenységű munkaerő létrehozásához nagyvonalú ellátórendszer szükséges, amelyre pénzt is érdemes áldozni.

Az akadémikus szerint az adóreform megvalósulásának nem csak a koalíció felbomlása szab gátat, hanem más politikai tényezők is. Az eddig kidolgozott javaslatok az adórendszer egészét érintették: az adott pontokon végrehajtott csökkentéseket más területen elképzelt tehernöveléssel egyensúlyozták ki. Az adóreformmal kapcsolatos elgondolások kiindulópontja volt, hogy ne romoljon a költségvetés egyensúlya. Az elmúlt időszakban azonban kiderült, hogy nem csak a költségvetés kiadási, de a bevételi oldala is politikai kérdés, a kormányzat nem vállalja fel a társadalmilag népszerűtlen reformokat.

A szakértő szerint nem tartható sokáig, hogy a szakma adóreformot követel, annak minimumáról azonban nem képes megállapodni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.