A kérdésfelvetést elhibázottnak tartja a Londonban megjelenő The Economist, mert szerinte Moszkvában sokkal árnyaltabb a hatalmi képlet. Medvegyev sem Putyin bábja, sem az ország teljhatalmú elnöke – állítja a brit lap.
Miközben a korábbi államfő maga tartja kézben a hatalom olyan fontos emelőit, mint az államkincstár és a tömegtájékoztatás, az utód nyilván több mint Putyin árnyéka.
A Japánban tartott G-8 csúcstalálkozón ugyanolyan kemény volt, mint elődje. Ahogyan – akár a moszkvai BP-leányvállalat, akár a British Council intézetek bezárása, akár a Litvinyenkó-ügyben – elutasította Gordon Brown brit miniszterelnök felvetéseit és követeléseit, az arra utal, hogy képes kinőni magát független döntéshozóvá és a hatalom igazi letéteményesévé.
Ennek módozatai mindazonáltal nagyrészt a kissé háttérbe vonuló korábbi elnökön múlnak.
Putyin – a népszerűsége tetőpontján – könnyen módosíttathatta volna az alkotmányt, hogy harmadszorra is megválasztassa magát, annak pedig nyilván oka van, hogy mégsem tette.
A Moszkvában keringő hírek szerint a, korábban a történések és a figyelem középpontjában álló politikus koránt sincs elragadtatva jelenlegi beosztásától: állítólag sokkal inkább élvezné a luxust, semhogy olyan kínos ügyekkel foglalkozzon, mint a tej ára. A hírek szerint hetente csak egy-két alkalommal megy be hivatalába, a róla készült beszámolókban unottnak és irritáltnak látszik. A nagy kérdés, tehát az, hogy miért választotta ezt az utat, amikor másként is cselekedhetett volna. Az egyik válasz – állítja a The Economist – az, hogy a biztonsági kockázatok késztették Putyint és a közvetlen stábját, hogy háttérbe vonuljanak. Az új oligarcha-réteg a megszerzett hatalmát nem tudta igazán legitmáltatni, és külföldi valutába sem tudta átmenteni. Az új gárda egyik legfőbb hatalmi bázisának tekintett
Rosznyefty például változatlanul súlyos, peres követelésekkel kényszerülhet szembenézni, a korábbi Jukosz-cég részvényeseinek soraiból. Emellett a belpolitikai és a gazdasági helyzet korántsem olyan stabil, mint amilyennek látszott: az infláció 15 százalék, mert a kormány önti a pénzt az állami nagyvállalatokba, a drágulás elleni lakossági elégedetlenséget pedig látványos állami költekezéssel igyekeznek elnyomni. A negatív reálkamat-szint miatt a lakosság nem takarít meg, hanem inkább költekezik.
A gazdaságot ugyanakkor gúzsban tartja a – még a szovjet idők óta sok helyen változatlan – gyenge infrastruktúra, és a részben elégtelen létszámú, részben immobil munkaerő.
Egy felmérés szerint az orosz középosztályhoz tartozók érzik a helyzet instabilitását, és átmeneti jellegét.
Putyin és Medvegyev egyaránt látja, hogy a jelenlegi rendszerben aligha lehet megőrizni az új oligarchia vagyonát, ráadásul a körülmények nem nyújtanak elég stabilitást növekedés tartóssá tételéhez.
A jelenlegi államfő ezen szeretne változtatni a „jog uralmának” megteremtésével, eközben azonban nem tudja összhangba hozni a különféle elit-csoportok érdekeit.
Medvegyev ebben a helyzetben igyekszik megfelelni a várakozásoknak, de közben szeretné megőrizni az ellenőrzést a főbb folyamatok felett. A jelenlegi kettős hatalmi központ inkább valamilyen átmenetnek tekintendő egy, még nem körvonalazható jövőbeni rendszer felé. Putyin még tanakodhat a visszatérésén, és áttekintheti a saját politikai örökségét. A brit lap szerint azonban a saját sikerének az lenne az igazi záloga, ha végképp félreállna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.