Állami termelési tilalom, megszakadt szállítási láncok és szigorú beutazási szabályok jelentős problémákat okoznak a Kínában működő külföldi cégeknek. Egy konkrét példa: Langfangban, ami egy órányira van Pekingtől, 86 vállalatot szólítottak fel a napokban, hogy július 15-étől szeptember végéig állítsák le termelésüket.
Ezt megerősítette a Handelsblattnak a pekingi EU-kamara elnöke, aki egyben kiemelte: a vállalatok kiesései ugyan nem fognak milliárd eurós nagyságrendeket felvenni, de Kína gazdaságának termelnének, így egyben az is megsínyli a kimaradást.
Peking hetek óta vastag szmogfelhőbe burkolódzott és egy hónap múlva kezdődik az olimpia. A hivatalnokok most így próbálják a levegő minőségét javítani; Tianjin kikötőjében 40, az acélközpont Hebeiben 267 vállalatnak kell hinnie a módszerben.
A cégek úgy próbálnak védekezni, hogy előrehozott kötelező szabadságot adnak ki, és törlik a különben szokásos kínai őszi pihenőidőt.
Azonban már most is jelentős nehézségekkel küzdenek: terrorveszélyre hivatkozva például július 20-tól egyetlen kamion sem mehet a fővárosba; csupán kisteherautók közlekedhetnek majd, éjféltől hajnali 5-ig.
A vegyipari cégeket duplán sújtják az ilyen intézkedések – „a kémia a kínai hivatalnokoknak azonnal bombát jelent”, vázolja a helyzetet az egyik német vállalat menedzsere. Így hónapokig messzi kikötőkben kell raktározniuk a megrendelt alapanyagaikat, ami számottevő többletköltséget jelent.
De a kisembert is érintik a szabályozások: a golyóstollak, elemek és adathordozók szállítását duplán ellenőrzik, propán-palackokat már csak hivatalos engedéllyel és vásárlói regisztrációval lehet beszerezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.