BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tudja miről szólt a mongol balhé? Az ásványkincsekről

Némileg új megvilágításba helyezik a hónap elején Mongóliában látott zavargásokat az ország kiaknázandó nyersanyagvagyonáról és az ezekért folytatott rivalizálásról utólag közzétett jelentések. Ezek szerint a fővárosban, a június 29-i választások után felvett jelenetek korántsem a „demokrácia” és a „szabadság” tiszta eszméiről szóltak, hanem arról, hogy ki férjen hozzá a természeti kincsekhez.

A mai energia-ínséges időkben a legnagyobb érdeklődés nyilván az urán iránt nyilvánul meg. Ebből a készletek korábbi sorrendjét Ausztrália vezette (27 százalékkal), utána következett, Kazahasztán (17), Kanada (15), Dél-Afrika (11), Namíbia (8), Brazília (7), Oroszország (5), majd az USA (4 százalékkal).

A rangsort utóbb alaposan megbolygatta, hogy a legújabb felfedezések nyomán Mongólia a rangsorban a harmadik helyre kerül. Aki azonban Ulánbátorban hatalmon van, az további, jelentős szén, réz, illetve wolfram és molibdén vagyon felett is rendelkezik.

A lehetőségek Washington figyelmét sem kerülték el. Maga George W. Bush elnök – egy ázsiai látogatásának toldalékaként – még 2005 végén személyesen is látogatást tett a mongol fővárosban, ahol látványos együttműködést ajánlott a kormánynak. Nem sokkal a látogatása után azonban a Mongol Népi Forradalmi Párt (MNFP) megbuktatta a korábbi Amerika-barát kormányt, és maga lépett hatalomra.

A június végére kitűzött választások előtt az amerikai sajtóban megjelentek olyan cikkek, amelyek szerint várható a kormányon lévő, korábbi állampárt bukása. Ennek elmaradása láttán kezdte vádolni a kormányzó erőt az ellenzék a szavazás eredményeinek meghamisításával, a szimpatizánsai pedig gyújtogatással egybekötött tiltakozó akciókat indítottak.

A zavaros helyzet láttán az amerikai sajtóban azzal vádolták meg Moszkvát, hogy a hozzá közelálló MNFP révén magához láncolja a mongol kormányt, és ráteszi a kezét a Kína és Oroszország közé ékelődött állam nyersanyag-kincsére.

Washingtonban olyan gyanút is megfogalmaztak, hogy – a tengerparttal egyébként nem rendelkező – Mongólia a hajóin tiltott termékeket és felszereléseket fuvaroz Észak-Korea és Szíria között. A moszkvai Pravda ezzel szemben olyan vádakat idéz, amelyek szerint Amerika egy újabb, „narancsos forradalmat” akart végrehajtatni Oroszország határai mentén, ez alkalommal sikertelenül.

Mint arról korábban beszámoltunk, az elmúlt héten tartott választások utáni zavargásokban négyen meghaltak. A választásokat nagy fölénnyel a reformkommunisták nyerték.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.