A bejelentések túlnyomó többsége belső piaci ellenőrzések és az EU közös külső határán tartott vizsgálatok eredményeként született. A 2006-os évhez hasonlóan tavaly is a halászati termékek kategóriája szerepelt a leggyakrabban. Az RASFF-nek meghatározó szerepe van az uniós élelmiszer-biztonság védelmében – fogalmazott a jelentés kapcsán Androulla Vassiliou egészségügyi biztos. A rendszer elsődleges célja, hogy a tagállamok a lehető leggyorsabban cserélhessenek információt a felmerülő kockázati tényezőkről.
A RASFF-ben alapvetően kétféle – figyelmeztető és tájékoztató – jelzés használatos. Előbbiekből 961, utóbbiakból 2015 érkezett be 2007-ben, amelyek aztán további 4339 tájékoztató jelzést generáltak. Mindkét jelzésnél élelmiszer-biztonsági kockázatról van szó, ám míg a figyelmeztetést akkor alkalmazzák, ha azonnali beavatkozásra van szükség, a tájékoztatás esetében nem áll fenn közvetlen veszély az informált tagországban – mutat rá a Rapid.
A 961 figyelmeztető jelzés közel ötödénél mikroorganizmusok, 9-9 százalékánál pedig idegen testek – például üvegszilánkok –, illetve nehézfémek okozták a szennyezést. A tájékoztató jelzések közel háromnegyede ugyanakkor unión kívülről érkező termékekkel volt kapcsolatos. Termékcsoportok szerint a halászati cikkek mellett a húsokkal, illetve a zöldségekkel-gyümölcsökkel volt kapcsolatos a legtöbb figyelmeztető jelzés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.