A rendszeres fizetések viszonylag alacsony dinamikája jelzi, hogy a várakozásokban is érvényesül az inflációcsökkenés. Ez csökkenti a további MNB-kamatemelés esélyeit. A reálkereset-emelkedés üteme lassúnak számít, de ehhez hozzájárul az előzetesen vártnál magasabb inflációs ütem is. A közszférában dolgozók száma még mindig alacsony szinten maradt, a korábbi vélekedéssel ellentétben tehát tartósnak mutatkozik a bő egy éve zajló leépítés.
A bruttó átlagkeresetek összességében 7,9 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 7,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A január–májusi reálkereset (a fogyasztóiár-index 6,9 százalékos növekedése mellett) 0,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 5 hónapjában 195 700 Ft volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 188 100 Ft-ot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 218 100 Ft-ot ért el.
Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 7,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkereseti indexe 104,0 százalék, a versenyszférában dolgozóké pedig 110,2 százalék volt. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) átlagkereset 7,6 százalékkal nőtt az előző év január-májushoz képest, a versenyszférában dolgozók alapbére 8,7 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 5,5 százalékkal lett magasabb. Májusban a bruttó átlagkeresetek 9,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakihoz képest. Január–májusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120 500 Ft volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89 200 Ft, a szellemi foglalkozásúaké 155 300 Ft. A nettó kereset így átlagosan 7,2 százalékkal volt magasabb az előző évinél; ezen belül a versenyszférát 8,9 százalékos, a költségvetési szervezeteket pedig 4,1 százalékos növekedés jellemezte. Az átlagos havi munkajövedelem 8,1 százalékkal volt magasabb az előző év január–májusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,5 százalékot tett ki.
A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél 2 millió 751 ezren álltak alkalmazásban. A költségvetési szférában 721 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 946 ezren dolgoztak. A költségvetési intézményekben 5,1 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 0,2 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.