A szakértői anyag részletei várhatóan augusztus elején kerülnek nyilvánosságra. A készítő nemzetközi tanácsadó cégek több gazdasági érdekképviselettel is egyeztettek a versenyképesség-növelő csomag elkészítésekor. A javaslatok között szereplő adópolitikai és költségvetési változások akár egy-két éven belül gyorsabb gazdasági növekedést eredményezhetnek – számol be a Népszabadság.
A javaslatok szerint az összadóterhelés néhány év alatt 1000-1100 milliárd forinttal, jövőre 300-600 milliárd forinttal csökkenne. Ezzel párhuzamosan a költségvetési kiadások csökkentését is előirányozza a csomag, a részletek kidolgozását azonban a kormányra bízza.
A tervek megvalósulása a munkáltatók számára tíz százalékpontos járulékcsökkenést de havi nyolcezer forintos tételes egészségbiztosítási hozzájárulást jelentene. A személyi jövedelemadó a többség számára egykulcsos lenne: 15 milliós éves jövedelemig 20, fölötte 30 százalékos kulccsal. A minimálbér-közeli jövedelmek adómentességét megszüntetnék, mivel ez a szakértők szerint a jövedelem (részleges) elhallgatására ösztönöz. A valóban rászorulókat szociális segéllyel támogatnák. Megszűnnének az átalányadók, így 2009-tól eltörölnék az ekhót és – bár a javaslat nem nevezi meg – vélhetően az eva is hasonló sorsra jutna.
A hatásokat tekintve a cégek és vállalkozások számára hoznának egyértelműen kedvező változásokat a javaslatok. Megszűnne például a különadó, a kisadók egy része, a tőkejövedelmek adója pedig 25-ről 20 százalékra csökkenne. A szakértők a helyi iparűzési adó eltörlését és más forrásból történő pótlását ajánlják, a bevételek egy részét pedig áfa-emeléssel és általános, kötelező ingatlanadó bevezetésével pótolnák.
A csomagban szereplő javaslatok megvalósulása összesen 2178 milliárd forintos kiesést és 1081 milliárdos pluszbevételt jelentene. Kiesés oldalon a legnagyobb tétel a munkáltatói járulékok 10 százalékpontos csökkentése, ez 865 milliárd forinttal kevesebb bevételt jelentene. A második a mínuszos listán a helyi iparűzési adó eltörlése, ez 517 milliárd forintot tesz ki. A pluszbevételek oldalán a legmagasabb összeget az eho jelentős, havi 1920 forintról 8 000 forintra történő emelése jelenti, az intézkedés összesen 280 milliárd forint pluszt hoz. Csaknem ugyanennyit, 270 milliárd hoz az áfa 23 százalékra emelése is. A fél százalékos értékalapú ingatlanadó összesen 100 milliárd forinttal gazdagítaná a költségvetést.
A versenyképesség növelése, az adócsökkentés igénye tekintetében a javaslat hasonlít az Oriens elemző cég munkatársai által készített elemzésre. A tanácsadó cég Kilábalás című 1000 milliárdos költségvetési csomagjában szintén szorgalmazza az eva és az ekhó megszüntetését, az ingatlanadót azonban nem tartja a helyzet kulcsának. Mint azt a cég vezető közgazdásza a VGO-nak adott interjújában elmondta: látják az ingatlanadó helyét egy jó adórendszerben, de jelenleg nem ezt tarják a megoldásnak. Az Oriensnek a minimálbér megadóztatására vonatkozó elképzelésére a miniszterelnök az Este június 12-i adásában úgy reagált: ez lehetetlen helyzetbe hozná a minimálbér körüli fizetésből élőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.