BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kéknyelvűség az emberre teljesen veszélytelen - Szigorítást szorgalmaz a főállatorvos

Magyarország a kérődzőkre, elsősorban a szarvasmarhákra vonatkozó állategészségügyi szabályok szigorítását kéri az uniótól - tájékoztatta az MTI-t dr. Kocsner Tibor, az országos főállatorvos helyettese kedden Budapesten.

Magyarország azt követően kezdeményezi a kérődzőkre vonatkozó állategészségügyi szabályok szigorítását, hogy néhány hete Magyarországra hurcolták az kéknyelvűség fertőző vírusos szarvasmarha betegséget.

Az országos főállatorvos-helyettes közölte: a kéknyelvűség fertőző szarvasmarha betegség egy Franciaországból érkezett szarvasmarha-szállítmánnyal jelent meg Észak-Magyarországon.

A betegséget az állategészségügyi hatóságok a szokásos rutinvizsgálat során fedezték fel, amikor az importból származó állatokat megvizsgálták. Magyarország a kéknyelvűségtől mentes.

A betegséget szúnyogok is terjesztik, ezért a szükséges óvintézkedések között a szúnyogirtás is szerepel és az állategészségügyi hatóságok most konzultálnak a francia szállítóval, hogy mi legyen a Magyarországra érkezett állatok sorsa. Az egyik lehetséges mód a betegség terjedésének megakadályozására az állatokat leölése, a másik, visszaszállításuk Franciaországba.

Kocsner Tibor hangsúlyozta: mivel importszállítmányról van szó és a megbetegedések nem Magyarországon történtek, így a betegség előfordulása nem számít magyarországinak, ennek megfelelően a francia állategészségügyi hatóságokkal kell konzultálniuk az ügyben.

Magyarország viszont továbbra is meg kívánja őrizni mentességét e vírusos betegségtől, ezért kezdeményezi az uniós előírások felülvizsgálatát, azt, hogy fertőzött területekről ne lehessen állatokat szállítani máshová.

Az állatorvos elmondta, hogy a betegség emberre teljesen veszélytelen, azt csak kérődző állatok kaphatják el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.