Az SPS a 2004-es uniós csatlakozáskor bevezetett terület alapú támogatási szisztémát (SAPS) váltaná fel 2009-től. Gőgös Zoltán tájékoztatása szerint az SZDSZ-nek és az MDF-nek nincs elvi kifogása az SPS ellen, így az Országgyűlés - várhatóan októberben - megszavazhatja az új jogszabályt. Ha azonban a törvény mégsem születik meg, Magyarország továbbra is a SAPS-ot alkalmazza majd - tette hozzá.
Az SPS-jogszabály parlamenti elfogadását az nehezítheti, hogy több ágazati szakmai és érdekképviseleti szervezet is ellenzi a változtatást. Az új rendszer lényege, hogy az eddigi támogatások jórészt elválnának a termeléstől (a földterülettől) és a gazdálkodók az EU-pénzeket "üzemsorosan" kapnák meg. Ellenzéki vélemények szerint az SPS az "elválasztás miatt" leértékelné a termőföldeket és az eddigi földhasználóknak (többnyire nagygazdasági bérlőknek) kedvezne a tényleges földtulajdonosok helyett. Az agrártárca viszont többek között azzal érvel, hogy a SAPS megtartása egyes földterületek spekulációs célú termelésbe vonását ösztönözné a későbbiekben, miközben Magyarországnak nem érdeke az 5 millió hektáros, mai támogatott terület növelése (illetve a 200 ezres termelői kör bővítése).
Az FVM az augusztus elsejei határidőig elküldte Brüsszelbe azt a levelet, amely az SPS-re való magyar átállási szándékot tartalmazza - közölte Gőgös Zoltán. E nyilatkozat azonban nem jelenti azt, hogy az új rendszert a jövő évtől ténylegesen is be kellene vezetni, ha annak alkalmazásához nem lesz megfelelő szakmai-politikai támogatottság - szögezte le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.